Bitomat jest wiodącą kryptowalutą – nie jest więc niczym zaskakującym, że posiada własny system ATM.
Bitomaty (znane również pod nazwą BTM) pozwalają na zakup kryptowalut za pomoca gotówki lub karty debetowej. Zamiast połączenia z bankiem, dostęp do Internetu umożliwia BTM połączyć klienta bezpośrednio z giełdą lub portfelem Bitcoin. Bitomaty można znaleźć głównie w galeriach handlowych i na lotniskach.
Pierwszy bitomat na świecie został oddany do użytku w październiku 2019 roku. Choć na całym świecie funkcjonuje ich obecnie bardzo wiele, w dalszym ciągu jest to niewielka liczba w porównaniu z liczbą istniejących tradycyjnych bankomatów.
Dzięki bitomatom można sprzedać lub kupić Bitcoiny w ciągu zaledwie kilku sekund. Wszystko, czego potrzebujesz, to portfel Bitcoin, aby przeprowadzić transakcje za pomocą urządzenia. W porównaniu z giełdami kryptowalut, które mogą potrzebować nawet tygodni na przetworzenie jednej transakcji, bitomaty są znacznie szybsze. Nawet jeśli nie masz portfela kryptowalutowego, dzięki niektórym bitomatom możesz go stworzyć na miejscu, nie mając nic poza urządzeniem typu smartfon. Używając jedynie swojego kodu QR lub adresu publicznego portfela, transakcje mogą odbywać się z łatwością.
Ponadto bitomaty pozwalają na anonimowe kupowanie i sprzedawanie Bitcoinów. Transakcje z użyciem tego typu urządzeń nie wymagają KYC ani AML. KYC oznacza „Know Your Customer”, co odnosi się do zestawu wytycznych, które wymagają danych osobowych do uwierzytelnienia. Pomocne jest zapoznanie się z tymi wytycznymi, gdy chcesz wziąć udział w kryptowalucie jako firma świadcząca usługi pieniężne. AML oznacza przeciwdziałanie praniu pieniędzy, które jest zestawem zasad ustalonych przez organy regulacyjne.
KYC mówi przede wszystkim o tym, że każdy broker lub dealer powinien znać i przechowywać zapisy dotyczące istotnych informacji o każdym kliencie, a zwłaszcza tożsamości osoby, która jest upoważniona do działania w imieniu tej osoby. Transakcje dokonywane z udziałem bitomatów są dobrym sposobem na zabezpieczenie prywatności klienta. Mówiąc prościej, transakcje, których dokonujesz za pomocą bitomatów są prywatne, co oznacza, że o wymianie wiesz tylko Ty i odbiorca, i nikt więcej.
Najnowsze komentarze