Bitomaty – jeden z kluczowych filarów infrastruktury dla masowej adopcji kryptowalut – odnotowały w ciągu ostatnich dwóch miesięcy drastyczny spadek.

W pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku, liczba bankomatów kryptowalutowych na całym świecie zmniejszyła się o 412 maszyn.

Od 2014 roku całkowita liczba bitomatów utrzymywała stałą trajektorię wzrostową, jednocześnie zaspokajając miliony użytkowników na całym świecie w celu bezproblemowej konwersji kryptowalut. Przez ponad rok, między grudniem 2020 r. a styczniem 2022 r., urządzenia były instalowane każdego miesiąca.

Wrzesień 2022 roku był pierwszym czasem w historii, kiedy całkowita liczba urządzeń kryptowalutowych odnotowała spadek netto. Jednak rok 2023 zaznaczył nowe minimum, odnotowując spadek całkowitej liczby instalacji bitomatówh przez dwa kolejne miesiące.

W styczniu 2023 roku z globalnej sieci bitomatów usunięto 289 maszyn, a w lutym liczba urządzeń zmniejszyła się o kolejne o 123 urządzenia. Podczas gdy trwający spadek był początkowo przypisywany wyłącznie napięciom geopolitycznym, utracie przychodów i przedłużającemu się rynkowi niedźwiedzia, dostawcy usług poszukiwali tańszych alternatyw dla swoich operacji.

W ostatnim czasie dostawca bitomatów Bitcoin Depot przekonwertował swoje 7 tys. fizycznych maszyn na oprogramowanie BitAccess. Ruch ten pomógł zmniejszyć koszty operacyjne związane z opłatami licencyjnymi za oprogramowanie, które kosztowały 3 miliony dolarów rocznie.