Podobnie jak standardowe bankomaty, bitomaty są rodzajem kiosku elektronicznego, w którym klienci mogą dokonywać transakcji finansowych.

Bitomaty to kioski, w których klienci mogą kupować, a czasem także sprzedawać Bitcoin, rodzaj kryptowaluty. Aby skorzystać z tego typu urządzenia, użytkownicy mogą włożyć do niego gotówkę lub kartę debetową w celu wymiany tradycyjnej waluty na kryptowalutę.

Pierwszy bankomat z kryptowalutą został oddany do użytku 29 października 2013 roku. Było to urządzenie firmy Robocoin, które zainstalowano w kanadyjskiej kawiarni Waves w Vancouver. Działało ono tam tylko do 2015 roku, ale jest powszechnie uznawane za pionierski na świecie bankomat Bitcoin. Wkrótce potem w Europie otwarto kolejny bitomat. Znajdował się w Bratysławie na Słowacji i został zainstalowany 8 grudnia 2013 r.

Każda kryptowaluta (w tym najpopularniejszy obecnie na świecie Bitcoin) nie jest powiązana z kontem bankowym i jest całkowicie wirtualna – wykorzystuje ona technologię blockchain. Oznacza to, że kiedy waluta jest wymieniana w bitomacie, nie pojawia się ona na koncie bankowym ani jako gotówka, ale raczej jest przenoszona do oddzielnego, cyfrowego portfela.

Wspólną cechą wszystkich bitomatów. Po tym, jak gotówka, którą chcesz wymienić na Bitcoin, zostanie włożona do bankomatu, będziesz mógł wprowadzić adres swojego portfela lub kod QR. Gotówka zostanie wymieniona na Bitcoiny po aktualnym kursie rynkowym i przesłana do Twojego cyfrowego portfela.

Niektóre bankomaty Bitcoin są dwukierunkowe, co oznacza, że można w nich zarówno kupować, jak i sprzedawać kryptowaluty. W tym drugim przypadku możesz wpisać kwotę bitcoinów, którą chcesz wymienić na gotówkę i odebrać gotówkę lub zlecić jej wpłatę na swoją kartę debetową.

Bitomaty mogą być również używane do wysyłania Bitcoin do innej osoby. Zamiast podawać adres portfela kryptograficznego, wpisujesz adres portfela osoby, do której chcesz wysłać Bitcoin, a następnie zakupiony Bitcoin zostanie zdeponowany w jej portfelu.

Korzyści wynikających z korzystania z bitomatów jest bardzo wiele. Jedną z nich jest łatwość dostępu – ponieważ kryptowaluta tak naprawdę nie jest powiązana z systemem centralnym, każdy może ją kupić lub handlować, niezależnie od tego, czy ma konto bankowe. Kolejna zaleta bitomatów to prywatność – większość tego typu urządzeń nie wymaga od użytkownika podawania jego danych osobowych.