Tylko w kwietniu 2021 r. w Stanach Zjednoczonych pojawiło się 1408 nowych bitomatów.
W tym samym miesiącu w Kanadzie przybyło 79 tego typu urządzeń (obecnie jest ich 1345, wzrost o 6,2%), a w Hong Kongu pojawiło się 17 nowych bitomatów (obecnie jest ich 116, wzrost o 17,2%). Polska znajduje się w tym zestawieniu na 11. miejscu – w kwietniu w naszym kraju zamontowano 2 bitomaty (wzrost o 2,7%).
Odsetek bankomatów Bitcoin obsługujących inne kryptowaluty niż Bitcoin stale rośnie i wynosi obecnie 73%. Litecoin był najczęściej dodawaną monetą w kwietniu (1468, wzrost o 12,38%), Ether był drugi w tym zestawieniu (1405, wzrost o 13,15%), podczas gdy Dogecoin był trzeci (617 dodań, wzrost o 22,65%).
Najbardziej aktywnymi producentami bitomatów pozostają w dalszym ciągu firmy Genesis Coin i General Bytes. Stany Zjednoczone są też najbardziej aktywnym krajem pod względem liczby operatorów tego typu urządzeń. W Europie dziewiąte miejsce wśród operatorów bitomatów zajmuje polska firma FlyingAtom, która zarządza 30 bitomatami. Posiada ona 2,3% udziału w rynku.
Przypomnijmy, że bitomaty pozwalają na wypłatę gotówki lub zakup Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Urządzenia działają podobnie do klasycznych bankomatów do wypłaty gotówki, z tą różnicą, że w przypadku bitomatu kupuje się lub sprzedaje kryptowaluty. Wiele bitomatów oprócz możliwości zakupu Bitcoinów oferuje również dostęp do innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Litecoin, Dash, Monero czy Zcash.
Bitomaty są czynne 24 godziny na dobę, choć w niektórych przypadkach dostęp do nich może być ograniczony ze względu na lokalizację np. w galerii handlowej. Co ważne, korzystając z tego typu urządzeń, nie trzeba podawać żadnych danych osobowych czy okazywać dokumentów tożsamości.
W celu zakupu Bitcoinów w bitomacie należy w pierwszej kolejności założyć portfel Bitcoin. Następnie na ekranie urządzenia wybieramy opcję zakupu oraz wpisujemy lub skanujemy wcześniej przygotowany adres swojego portfela – tam właśnie trafi zakupiona przez nas kryptowaluta.
Najnowsze komentarze