Bitomaty przez lata zyskiwały na popularności wraz ze wzrostem wartości kryptowalut i wzrostem zaufania do nich.
Bitomat (ang. BTM – Bitcoin Teller Machine) jest podobny do zwykłego bankomatu, ponieważ jest fizycznym kioskiem. Pozwala on użytkownikom kupować lub sprzedawać kryptowaluty. Bitomaty nie łączą się z kontem bankowym, a ze specjalnym portfelem – służy on jako repozytorium, którego środki są wysyłane lub obciążane.
Pierwszy bitomat został uruchomiony 29 października 2013 roku. Było to urządzenie firmy Robocoin, ktore ustawiono w kawiarni Waves Coffee Shop w kanadyjskim mieście Vancouver. Bitomat z powodu błędów operacyjnych działał tylko do 2015 roku. Wkrótce potem pierwszy bitomat pojawił się w Europie – urządzenie zainstalowano 8 grudnia 2013 roku w Bratysławie na Słowacji. W Stanach Zjednoczonych pierwszy bitomat pojawił się 18 lutego 2014 r. – miało to miejsce w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Działał on jednak krótko i został wycofany z użytku po zaledwie miesiącu użytkowania.
Obecnie na całym świecie funkcjonuje około 32 tysięcy bankomatów Bitcoin, z których większość znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Ameryka Północna ma największy udział w rynku bankomatów Bitcoin na świecie, wynoszący prawie 90 procent. Większość bitomatów można znaleźć w kawiarniach i galeriach handlowych, a także na dworcach kolejowych i lotniskach.
W przeciwieństwie do internetowych giełd kryptowalut, bitomaty pozwalają na wygodne kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Istnieją bitomaty służące do transakcji jednokierunkowych, które obsługują kupowanie lub sprzedawanie kryptowaluty, jak również maszyny dwukierunkowe, które obsługują zarówno kupowanie, jak i sprzedaż kryptowalut.
W przeciwieństwie do tradycyjnych bankomatów, które umożliwiają fizyczne wpłaty i wypłaty środków, transakcje Bitcoin są oparte na blockchain. Wysyłają kryptowaluty do portfela Bitcoin użytkownika za pomocą kodu QR. Ponieważ nie łączą się z kontem bankowym, nie są również obsługiwane przez duże instytucje finansowe.
Bitomat może wymagać od użytkownika podania numeru telefonu komórkowego, aby wysłać kod weryfikacyjny. Przed zakończeniem transakcji może być równie wymagane zeskanowanie dokumentu tożsamości. Należy podkreślić, że wiele bitomatów nie zapewnia już użytkownikom całkowitej anonimowości. Wynika to z obowiązujących przepisów prawnych, które wymagają od użytkowników weryfikacji tożsamości przed dokonaniem transakcji, zwłaszcza w przypadku dużych kwot.
Najnowsze komentarze