Urządzenie zostało zainstalowane w centrum handlowym The Strand w miejscowości Coolangatta i jest już dostępne do użytku publicznego.
Urządzenie Bitcoin Lightning działa dość podobnie do tradycyjnych bitomatów, z tym, że pozwala na znaczną oszczędność czasu ze względu na możliwości natychmiastowych transakcji w ramach rozwiązania Lightning warstwy 2. Maszyna pozwala również na zakup bardzo małych ilości BTC, głównie w satoshi (sats), najniższym nominale Bitcoina, gdzie jeden satoshi jest równy 0,00000001 BT.
Obecnie bankomaty kryptowalutowe rozliczają transakcje bezpośrednio na blockchainie. Rozwiązanie to ma wiele ograniczeń. Na przykład operatorzy musieli dostosować się do batchingu transakcji, gdy opłaty dla górników w sieci Bitcoin znacznie wzrosły w latach 2017-2018.
W praktyce oznacza to, że nawet jeśli użytkownik kupuje bitcoina za pośrednictwem bitomatu, nie jest on natychmiast przekazywany do niego. Operator ma wdrożone procesy, które czekają, aż inni użytkownicy sieci ATM wykorzystają maszyny, zanim pogrupują i wyślą transakcje do kilku użytkowników jednocześnie w jednej masowej transakcji. Ten problem można w znacznym stopniu rozwiązać za pomocą sieci Lightning.
Korzystając z Lightning Network transakcja staje się natychmiastowa, ponieważ operator nie musi grupować środków. W momencie gdy gotówka zostanie włożona do urządzenia, użytkownik otrzyma płatność za pośrednictwem sieci Lightning. Wszystko wskazuje na to, że opłata za usługę będzie znacznie niższa niż płatność on-chain.
Całkowita liczba bitomatów na całym świecie to obecnie 38 602 sztuk, z czego 6 071 egzemplarzy zostało zainstalowanych w samym 2022 roku.
Najnowsze komentarze