29 października 2013 roku w kawiarni w centrum Vancouver w Kanadzie uruchomiono pierwszy na świecie publicznie dostępny bitomat, obsługiwany przez firmę Robocoin.
W pierwszym tygodniu działania.urządzenie obsłużyło 348 transakcji.
Dziewięć lat i jeden dzień później na całym świecie funkcjonuje już 38 804 bitomatów. Tylko w październiku 2022 r. w Stanach Zjednoczonych zainstalowano 129 tego typu urządzeń – łącznie w tym miesiącu na całym świecie uruchomiono ich 205. Kanada, która może się obecnie pochwalić 566 działającymi bitomatami, posiada 6,6% udziału w rynku. Z kolei Hiszpania jest obecnie trzecim co do wielkości ośrodkiem kryptowalutowym z udziałem wynoszącym 0,6%,
Z raportu firmy Research and Markets wynika, że przestrzeń bankomatów kryptowalutowych jest obecnie wyceniana na 46,4 mln dolarów i wzrośnie ona ponad 10 razy do 472 mln dolarów do 2027 roku. Jednak, podobnie jak wiele produktów związanych z kryptowalutami, liczba instalacji tego typu urządzeń spowolniła między styczniem a majem 2022 r., zanim nastąpiło lekkie ożywienie między czerwcem a sierpniem. Z kolei we wrześniu nastąpił globalny spadek netto bankomatów kryptowalutowych po raz pierwszy w historii po usunięciu 459 maszyn z globalnej sieci.
Najnowsze komentarze