Władze finansowe Singapuru podjęły decyzję o zamknięciu bitomatów w tym państwie-mieście.
Jak informuje agencja Bloomberg, aby dostosować się do nowych przepisów wydanych przez Monetary Authority of Singapore, bank centralny Singapuru, 18 stycznia 2022 r. operatorzy bankomatów kryptowalutowych w kraju zostali zmuszeni do zakończenia prowadzonych przez siebie operacji.
Blokada bitomatów wywołała krytykę ze strony działających w mieście operatorów kryptowalut. Przedstawiciele firmy Daenerys & Co nie kryli zaskoczenia decyzją władz i zakończyli wszystkie świadczone przez siebie za pośrednictwem bitomatów usługi. Główny konkurent Daenerys, firma Deodi, również wyłączyła swoją sieć bitomatów i wysłała swoich pracowników, aby usunęli je z przestrzeni publicznej.
Podjęte działania są częścią starań singapurskiego organu nadzorczego, który dąży do uregulowania kwestii reklam kryptowalut. 17 stycznia 2022 r. bank centralny wydał nowe wytyczne, które zakazują singapurskim firmom kryptowalutowym reklamowania swoich usług w miejscach publicznych, na stronach internetowych i w sieciach społecznościowych.
Działania singapurskich władz finansowych są zaskoczeniem dla wszystkich przedstawicieli branży kryptowalutowej. Jeszcze w grudniu 2021 r. szefowie Coincub, startupu fintech z siedzibą w państwie-mieście, określali Singapur mianem najbardziej przyjaznego dla kryptowalut państwa na świecie. Chwalili oni jego „dobre środowisko prawne” i „wysoki wskaźnik adopcji kryptowalut”. Początek 2022 roku sprawił jednak, że klimat legislacyjny w Singapurze stał się o wiele mniej przyjazny.
Działania singapurskich władz finansowych, które dotknęły branżę kryptowalut, nastąpiły wkrótce po tym, jak podobne ograniczenia reklamowe zostały uchwalone w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Od niedawba rząd hiszpański wymaga od firm kryptowalutowych, aby przedstawiły kampanie reklamowe do zatwierdzenia z 10-dniowym wyprzedzeniem. Z kolei Wielka Brytania rozpoczęła prace nad normami reklamowymi dotyczącymi kryptowalut. Efektem tych prac ma być skuteczne uporanie się z produktami, które reklamowane są hasłami wprowadzającymi potencjalnych konsumentów w błąd.
Najnowsze komentarze