Bitomaty pozwalają oferują wygodne rozwiązanie do zamiany gotówki na kryptowalutę.

W dobie cyfrowych finansów ludzie, którzy trzymają gotówkę pod materacem, mogą znajdować się w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o dostęp do niektórych towarów i usług. Ponadto, ponieważ Bitcoin jest walutą internetową, zakłada się, że ci, którzy go posiadają, mają dostęp do internetu. Niezależnie od tego, bitomaty zapewniają przydatną metodę dostępu do kryptowalut, nawet jeśli nie masz komputera lub dostępu do Internetu. Co więcej, wypełniają one dużą lukę między starym systemem finansowym a światem zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Główną zaletą korzystania z bitomatów jest szybkość transakcji. Mogą one zostać zakończone bardzo szybko, w około 15 sekund. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że kupno/zakup kryptowalut przez internet może wymagać od ludzi dokonania przelewu z ich kont bankowych do portfela Bitcoin lub odwrotnie – a to jest proces, który może trwać dzień lub nawet dłużej.

Warto podkreślić, że bitomaty są bezpieczne w użyciu, ponieważ w ich działaniu nie biorą udziału żadne strony trzecie – a jedynymi podmiotami zaangażowanymi w transakcję są producent maszyny i jej użytkownik. Podobnie jak w przypadku transakcji Bitcoin online, tylko użytkownik zna adres swojego portfela kryptowalutwego. Maszyny pozwalają również na zachowanie anonimowości, co oznacza, że po transakcjach nie pozostaje żaden ślad.