Największy dostawca bitomatów w Ameryce Północnej poszerza zakres swojej działalności.

Poprzez transakcję o wartości 885 milionów dolarów i stanie się spółką publiczną Bitcoin Depot zamierza przejąć sektor bitomatów. – To ruch, który pozwoli nam skonsolidować branżę i być jedną z pierwszych firm, które to zrobią – powiedział prezes Bitcoin Depot Brandon Mintz.

Z około 30 tys. bankomatów kryptowalutowych w Stanach Zjednoczonych, trzy największe firmy, Bitcoin Depot, Coin Cloud i CoinFlip kontrolują ponad 40 proc. rynku, przy czym Bitcoin Depot twierdzi, że posiada 20 proc. rynku.
Chociaż Mintz nie sprecyzował, które firmy Bitcoin Depot chciałyby przejąć, napływ gotówki z publicznego notowania może przyspieszyć wchłonięcie mniejszych graczy i oddzielić firmę od jej najbliższego konkurenta, Coin Cloud, który ma o 1,5 tys. mniej bitomatów.

Bitcoin Depot powstało w 2016 roku. Obecnie firma obsługuje ponad 7 tys. urządzeń w Stanach Zjednoczonych, a w 2021 roku podpisała lukratywną umowę, dzięki której jej bitomaty pojawiły się w sklepach przy stacjach paliw Circle K. Jak wynika z prezentacji dla inwestorów, wolumeny transakcji firmy stale rosły z roku na rok, a firma odnotowała najwyższy w historii przychód w ciągu poprzednich 12 miesięcy – 623 miliony dolarów w drugim kwartale, pomimo prawie 60% spadku ceny Bitcoina w 2022 r.

Nadal istnieją pewne wątpliwości dotyczące decyzji firmy o wejściu na giełdę poprzez SPAC, rodzaj transakcji, która stała się kontrowersyjna w ostatnim roku, ponieważ wiele z nich nie spełniło oczekiwań. W raporcie Renaissance Capital z początku 2022 roku zauważono, że spośród 199 spółek, które w zeszłym roku weszły na giełdę za pośrednictwem SPAC, tylko jedna na 10 była notowana powyżej ceny wywoławczej.

Dostawca bitomatów chce zamknąć transakcję w pierwszym kwartale 2023 roku, co, jeśli się powiedzie, da inwestorom szukającym pośredniej ekspozycji na kryptowaluty kolejną opcję, podobną do zakupu akcji Coinbase lub Microstrategy.