Jesteście jednymi z tych osób, które pieczołowicie trzymają swoje środki na giełdach kryptowalut? Wasza wola, poznajcie jednak sprawdzian Proof of Keys.

Proof of Keys

Kryptowaluty jawią nam się jako rewolucyjny środek płatniczy bez żadnych pośredników, czy stron trzecich. W końcu taka była wizja Satoshiego Nakamoto, twórcy/ów bitcoina opublikowana w manifeście. Cel? Wyeliminowanie stron trzecich. Tylko my i nasza gotówka, wymiana cyfrowa między sobą.

Pierwszorzędnym skojarzeniem z kryptowalutami w powszechnej świadomości to jednak zarobek, czyli spekulacja na rynkach w celu pomnażania kapitału. Minęło już 10 lat od powstania bitcoina, a jeszcze nie doczekaliśmy się w pełni funkcjonalnej, a chociażby spopularyzowanej zdecentralizowanej wersji giełdy kryptowalut. Traderzy bez przerwy korzystają z usług wszelakich giełd kryptowalut, a więc i stron trzecich.

Giełdy kryptowalut są na obecnym etapie rozwoju kryptowalut niezbędne. Wymiana handlowa, krypto-krypto, czy krypto-fiat musi się gdzieś odbywać, a usługi branżowe muszą jakoś funkcjonować. Nie demonizujmy giełd jako strony trzeciej w przeprowadzanych przez nas transakcjach, mimo iż takową rzeczywiście jest. Entuzjaści są głęboko przekonani, że w końcu i giełdy kryptowalut przejdą do lamusa, a pozostanie tylko wymiana bezpośrednia. Tymczasem zajmijmy się może weryfikacją obecnie funkcjonujących scentralizowanych giełd?

Jednym ze skutecznych sposobów na weryfikacje danej giełdy pod względem jej wiarygodności, uczciwości i trzymanych tam rezerw jest Proof of Keys.

Proof of Keys to zwyczaj zapoczątkowany przez niejakiego Trace’a Mayera, krypto podcastera, entuzjastę bitcoinowego, hodlera i inwestora. 3 stycznia każdego roku to dzień, w którym przychodzi czas na celebrację powstania cyfrowego złota, ale również Proof of Keys, czyli weryfikację giełd kryptowalut.

Celem zwyczaju jest wypłata, chociażby na jeden ten dzień wszystkich środków, jakie trzymamy na giełdach kryptowalut. Środki należy skierować na zewnętrzne portfele, czyli takie, przy których kontrolujemy w pełni nasze środki za pomocą kluczy prywatnych. Giełdy kryptowalut jak wiemy, nie oferują dostępu do kluczy prywatnych.

Najbliższe Proof of Keys nastąpi za niecałe 60 dni. Przetestujcie swoje ulubione giełdy i oby… nie upadły.