Liczba bitomatów na świecie systematycznie rośnie.

Bitomaty to urządzenia pośredniczące we wpłacaniu i wypłacaniu kryptowalut, działające przy udziale portfeli kryptowalutowych. POd wieloma względami przypominają one tradycyjne bankomaty, jednak ich funkcje są zupełnie inne. Bitomaty umożlliwiają bowiem nabycie bitcoina czy litecoina w anonimpowy sposób a także dokonanie zamiany kryptowaluty na złotówki. Innymi słowy, bitomaty umożliwiają zamianę wirtualnej waluty na fizyczną gotówkę, możemy włożyć do kieszeni. Co więcej, zapewniają one dokonującemu transakcję anonimowość – podczas transakcji nie trzeba podawać swoich danych osobowych ani ujawniać swojej tożsamości. W przypadku bitomatów weryfikacja użytkownika z zasady nie jest bowiem konieczna.

Pierwszy bitomat na świecie pojawił się w Vancouver w Kanadzie pod koniec października 2013 roku. Na początku 2018 r. na świecie działały 2000 bitomatów, w 2019 r. było ich już 4100 sztuk, a na początku bieżącego roku było ich 6400. Teraz zaś na świecie funkcjonuje 11500 tego typu urządzeń. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że tylko na początku bieżącego roku na świecie zainstalowano prawie tyle bitomatów, ile zainstalowano od narodzin bitcoina aż do początku 2019 roku. Warto też zauważyć rosnącą liczbę zainstalowanych bitomatów w poszczególnych miesiącach – tylko we wrześniu 2020 r. uruchomiono prawie 1000 tego typu urządzeń. Najwięcej bitomatów na świecie, ponad 9300, jest zainstalowanych w Stanach Zjednoczonych. Liczba ta stanowi to około 70% wszystkich bitomatów. Druga w kolejności jest Kanada, gdzie znajduje się aż 90%. Z kolei Polska znajduje się na wysokim, szóstym miejscu, z 81 działającymi bitomatami. Maszyny te są już w praktycznie każdym mieście wojewódzkim.

Jednym z najpopularniejszych dostawców i operatorów bitomatów w Polsce jest firma FlyingAtom. Na obecną chwilę dystrybutor ma w swojej sieci 28 bitomatów w całym kraju. Urządzenia tej marki znajdują się w różnych miejscach, a najczęściej są instalowane w galeriach handlowych. Firma FlyingAtom zapewnia użytkownikom bitomatów pomoc techniczną drogą telefoniczną w dni powszednie od 10 do 18.