Bitomaty działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne bankomaty – z tą różnicą, że pozwalają one na wypłatę kryptowalut.

Jesteś zainteresowany kupnem Bitcoina, ale nie chcesz korzystać z serwisu internetowego? Nie ma problemu – w wielu miejscach na świecie możesz skorzystać z bitomatu. Jest to świetny wybór, jeśli chcesz kupić kryptowaluty natychmiast i możłiwie najbardziej anonimowy sposób. Możesz użyć wspomnianego urządzenia, aby kupić Bitcoin bezpośrednio za gotówkę lub za pomocą karty kredytowej.

Istnieją trzy główne rodzaje bankomatów bitcoinowych. Po pierwsze, na rynku można znaleźć urządzenia które konwertują BTC na waluty fiat, takie, z których możesz kupić BTC, a także urządzenia, które umożłiwiają wykonanie obydwu transakcji. Istnieją nawet bitomaty, które akceptują karty debetowe bitcoin, umożliwiając wypłatę gotówki.

Kiedy ktoś korzysta z bitomatu, BTC jest wydawany do portfela bitcoin użytkownika za pośrednictwem kodu QR lub jest wydawany do papierowego portfela, który generują niektóre urządzenia. W niektórych przypadkach urządzenie może również wymagać od użytkownika dostarczenia identyfikacji dla celów know-your-customer.

Chociaż proces zakupu bitcoinów różni się w zależności od urządzenia, w większości przypadków należy wykonać podobnne czynności. Najpierw wybierz opcję kupna BTC (dotyczy tylko tych, które oferują zarówno usługi kupna, jak i sprzedaży). Następnie zeskanuj kod QR adresu portfela za pomocą wbudowanego w urządzenie skanera. Wpisz kwotę, którą chcesz otrzymać, a następnie włóż gotówkę do urządzenia. Bitomat może potrzebować kilku minut na przetworzenie transakcji. Następnie nalezy sprawdzić swój portfel bitcoin, aby potwierdzić sprzedaż – i voila! To takie proste!