Podobnie jak standardowe bankomaty, bitomaty są rodzajem elektronicznego kiosku, w którym klienci mogą dokonywać transakcji finansowych.

Kryptowaluta nie jest połączona z kontem bankowym i jest całkowicie wirtualna, wykorzystując technologię blockchain. Oznacza to, że kiedy waluta jest wymieniana w bitomacie, nie pojawia się na koncie bankowym lub jako gotówka, ale raczej jest przekazywana do oddzielnego, cyfrowego portfela Bitcoin.

Bitomaty to samodzielna maszyna, który ułatwia zakup lub sprzedaż kryptowalut. Jest podłączony do Internetu i umożliwia użytkownikom zakup np. bitcoina z fizycznej lokalizacji. Niektóre bitomaty to urządzenia dwukierunkowe, co oznacza, że można ich używać do kupowania i sprzedawania Bitcoina za gotówkę. Najczęściej znajdziemy je w sklepach, barach, na lotniskach i w centrach handlowych.

Po utworzeniu portfela Bitcoin, zabezpieczeniu kluczy prywatnych i zlokalizowaniu najbliższego bitomatu musiał założyć konto u odpowiedniego dostawcy. Następnie możesz wprowadzić adres portfela do urządzenia – powinien być to adres portfela, na który mają zostać wysłane kryptowaluty. Następnie wybieramy metodę płatności i wkładamy do urządzenia gotówkę. Po potwierdzeniu transakcji powinieneś otrzymać pokwitowanie. Teraz Twój zakup Bitcoin powinien pojawić się w Twoim portfelu w ciągu kilku minut!

Skoro już o portfelu kryptowalutowym mowa, może to być portfel papierowy, portfel internetowy, portfel sprzętowy lub portfel mobilny. Przed udaniem się do bitomatu upewnij się, że Twój portfel jest właściwie skonfigurowany i gotowy do pracy. Zadbaj też o to, by zabezpieczyć swoje klucze prywatne i pobrać wszelkie odpowiednie kody QR, które mogą być potrzebne do przeniesienia kryptowaluty z bitomatu do portfela.