Na przyjmowanie płatności w kryptowalutach decyduje się coraz więcej sklepów i firm. Nic więc dziwnego, że bitomatów, także w naszym najbliższym otoczeniu, jest coraz więcej.

Bitomaty na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od tradycyjnych bankomatów, które na co dzień możemy znaleźć w bankach czy galeriach handlowych. W większości bitomatów można zarówno kupić, jak i sprzedać kryptowaluty, chociaż Istnieją również takie bitomaty, które umożliwiają jedynie zakup kryptowalut.

Co istotne, transakcje wykonywane za pośrednictwem bitomatów są anonimowe i nie wymagają od użytkownika podawania żadnych danych personalnych. Na klawiaturze urządzenia należy jedynie wpisać swój numer telefonu lub e-mail, aby otrzymać kod potrzebny do potwierdzenia transakcji. Być może dla osób, które nigdy nie korzystały z bitomatu, ich obsługa może wydawać się nieco skomplikowana, ale tak naprawdę nie jest to tak trudne, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Aby kupić kryptowaluty w bitomacie należy wybrać na jego ekranie właściwą opcję, a następnie podać adres portfela, na który zostaną przesłane kupione przez nas kryptowaluty (najprostszym i najszybszym sposobem na dokonanie tej czynności jest zeskanowanie kodu QR). Odliczoną gotówkę należy włożyć do otworu w bitomacie. W trakcie wkładania banknotów do urządzenia na ekranie pojawią się informacje, jak dużo kryptowalut możemy kupić za daną kwotę. Następnie należy zatwierdzić transakcję, a kryptowaluty zostaną wysłane na wskazany przez nas adres portfela.

Sprzedaż kryptowalut za pomocą bitomatu również nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Transakcję zaczynamy od wybrania właściwej opcji na ekranie urządzenia. Wybieramy kwotę, za jaką chcemy sprzedać kryptowaluty i uwierzytelniamy transakcję – w tym celu podajemy swój adres e-mail lub numer telefonu. Tak otrzymamy kod uwierzytelniający, którym zatwierdzimy transakcję. Po dokonaniu tej czynności na ekranie bitomatu wyświetli się kod QR, który powinniśmy zeskanować aby uzyskać adres portfela, na który zostaną przesłane kryptowaluty. O tym, że mamy już możliwość wypłaty środków, zostaniemy poinformowani SMS-em lub e-mailem (do uwierzytelnienia transakcji należy użyć kodu otrzymanego w wiadomości).