Bitomaty, zwane też bitcoinomatami lub bankomatami kryptowalutowymi, to to specjalnie przystosowane urządzenia przeznaczone do wypłaty oszczędności ulokowanych w kryptowalutach.

Bitomaty praktycznie od początku swojego istnienia zyskały sobie dużą liczbę zwolenników. Pierwszy bitomat, który pojawił się na świecie, pojawił się w Vancouver w Kanadzie, a pierwsze tego typu urządzenie w Polsce zamontowano we Wrocławiu.

Za pomocą bitomatów można wygodnie i szybko kupić i sprzedać kryptowaluty. Przed skorzystaniem z tego typu urządzenia radzimy założyć własny portfel kryptowalutowy – może to być portfel przeglądarkowy, mobilny, desktopowy lub sprzętowy. Aby założyć portfel należy podać swój adres e-mail, wybrać hasło i zapisać seed będący kopią zapasową. Co ważne, nie trzeba zapamiętywać adresu portfela – za pomocą telefonu można po prostu zeskanować kod QR.

Aby kupić kryptowaluty za pomocą bitomatu należy podać adres swojego portfela lub zeskanować kod QR, a następnie wpisać kwotę wpłaty. Następnie wkładamy banknoty do urządzenia i czekamy na przetworzenie transakcji. Po jej zakończeniu otrzymamy wydrukowane potwierdzenie. Następnie będziemy musieli odczekać pewien okres czasu, po którym środki pojawią się na naszym portfelu kryptowalutowym.

Jeżeli chodzi o sprzedaż kryptowalut, to jest to równie prosta operacja. Najpierw podajemy dane naszego portfela i wybieramy środki, które chcemy sprzedać. Bitomat wydrukuje paragon z kodem QR – my zaś musimy zaczekać na przetworzenie transakcji. Po pewnym czasie wracamy do bitomatu i skanujemy kod QR, a wtedy urządzenie wypłaci nam gotówkę.

Bitomaty to całkowicie bezpieczne urządzenia, które są bardzo dopracowane od strony technicznej, a korzystanie z nich nie stwarza ryzyka utraty środków. Ich największą zaletą jest możliwość wygodnego i całkowicie anonimowego zakupu walut cyfrowych. 

Niewątpliwie stanowią one bardzo dobry sposób na pozyskanie pierwszych kryptowalut. Użytkownicy bitomatów mogą liczyć na pełną anonimowość i nie muszą podawać żadnych poufnych danych. O rosnącej popularności bitomatów świadczy również fakt, że z roku na rok tego typu urządzeń jest coraz więcej.