Kryptowaluty stają się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularne. Można nimi płacić w coraz większej liczbie sklepów i lokali usługowych.

Czy tego chcemy czy nie, bitomaty powoli stają się częścią naszego codziennego krajobrazu. Najprościej rzecz ujmując, są to urządzenia, które pod wieloma względami przypominają tradycyjne bitomaty. Za ich pomocą można kupić kryptowaluty – jednak do dokonania tej czynności nie jest potrzebna ani karta płatnicza, ani żaden dokument. Wystarczy mieć przy sobie adres swojego portfela bitcoin lub odpowiedni kod QR oraz banknoty w wybranej walucie fiat.

Obsługa bitomatu jest banalnie prosta. Wystarczy postępować zgodnie z wskazówkami wyświetlającymi się na ekranie. Jeżeli chcemy kupić kryptowaluty, wybieramy odpowiednią opcję. Następnie skanujemy adres swojego portfela (kod QR), na który przesłane zostaną zakupione bitcoiny. Pora na włożenie banknotów do urządzenia – wsuwamy je we wskazane miejsce. W tym momencie na ekranie powinna wyświetlić się informacja o nominale ostatnio użytego banknotu, sumie wpłaconych środków oraz ilości bitcoinów, jakie można kupić za daną kwotę. Po włożeniu wszystkich banknotów do bitomatu należy wybrać opcję “Wyślij bitcoiny”. 

Jeżeli chcemy sprzedać kryptowaluty, musimy wykonać podobne czynności. Na początku wybieramy odpowiednią opcję na ekranie startowym, następnie podajemy kwotę, za jaką chcemy sprzedać bitcoiny i wybieramy opcję “Wypłać”. Zostaniemy wówczas poproszeni o uwierzytelnienie transakcji – można to zrobić przez SMS lub e-mail. Wybierając uwierzytelnienie przez SMS należy wpisać swój numer telefonu, na który przesłana zostanie wiadomość z kodem uwierzytelniającym. Z kolei wybierając uwierzytelnienie e-mailem kod zostanie przesłany na naszą skrzynkę poczty elektronicznej. Po wpisaniu kodu uwierzytelniającego na ekranie bitomatu wyświetli się kod QR, który jest adresem portfela, na który trafią Twoje bitcoiny. Należy go zeskanować za pomocą skanera w telefonie komórkowym. Jedyne, co nam pozostaje, to zatwierdzenie transakcji i zaczekanie do chwili, aż zostanie zrealizowana. Gdy to nastąpi, na podany we wcześniejszym kroku numer telefonu lub adres e-mail otrzymasz powiadomienie o możliwości wypłaty pieniędzy. Aby tego dokonać należy wybrać na ekranie opcję “Wypłać”. Zostaniesz poproszony o uwierzytelnienie operacji SMS-em lub e-mailem. Po otrzymaniu kodu wpisz go na ekranie urządzenia – dzięki temu będziesz mógł odebrać gotówkę.