Bitomaty to kryptowalutowe bankomaty, dzięki którym można nabyć lub sprzedać kryptowalutę.

Istnieją dwa rodzaje bitomatów – bitomat jednostronny i bitomat dwustronny. Bitomatem jednostronnym nazywa się urządzenie, które pozwala zainteresowanej osobie jedynie na kupno Bitcoina za gotówkę. Bitomat dwustronny pozwala na sprzedaż Bitcoina oraz jego wymianę na gotówkę.

Jeżeli zamierzamy nabyć kryptowalutę powinniśmy postępować zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie jak i na samym urządzeniu. Do zakupu Bitcoina potrzebne są: kryptowalutowy portfel, telefon komórkowy oraz gotówka, którą zapłacimy za kryptowalutę. Po wybraniu opcji „Kup Bitcoin” należy zeskanować kod QR, w którym zawarty jest adres naszego kryptowalutowego portfela. Po zeskanowaniu kodu na ekranie urządzenia pojawią się dane związane z przeprowadzaną transakcją. Ostatnim krokiem jest dokonanie wpłaty poprzez włożenie banknotów do urządzenia. Należy je wkładać pojedynczo w wyznaczone do tego miejsce. Po przyjęciu przez bitomat banknotu, na urządzeniu wyświetli się informacja o nominale, łącznej ilości wpłaconych pieniędzy oraz ilości Bitcoinów, którą można nabyć za wpłaconą kwotę. Po włożeniu do bitomatu wszystkich banknotów należy nacisnąć przycisk „Wyślij Bitcoiny”. Zakupione kryptowaluty zostaną przelane na nasze konto.

Jeżeli zamierzamy sprzedać kryptowalutę, należy wybrać na ekranie odpowiednią opcję oraz podać kwotę za jaką chcemy sprzedać Bitcoiny. Po wybraniu kwoty należy nacisnąć „Wypłać”. Kolejnym krokiem jest uwierzytelnienie transakcji przy pomocy e-maila lub wiadomości SMS. Po zatwierdzeniu transakcji otrzymanym kodem należy zeskanować kod QR – zawiera on adres portfela, na który zostaną przesłane Bitcoiny. Następnie rozpocznie się realizacja transakcji – o jej zakończeniu zostaniemy poinformowani mailem lub poprzez wiadomość SMS. Na zakończenie należy kliknąć przycisk „Wypłać” oraz ponownie uwierzytelnić transakcję za pomocą otrzymanego kodu – tuż po tym zyskamu możliwość wypłaty gotówki.

Aktualnie na świecie jest już ponad 16 tysięcy bitomatów, z czego w Polsce funkcjonuje 107 bitomatów. Najwięcej tego typu urządzeń znajduje się w Warszawie (34), w Krakowie (20), Gdańsku (10) i Wrocławiu (8).