Na całym świecie znajduje się już 15538 bitomatów.

Najwięcej bitomatów, bo 13049, znajduje się na chwilę obecną w Stanach Zjednoczonych. Drugie miejsce na podium zajmuje Kanada z 1208 tego typu urządzeniami, a trzecie – Wielka Brytania z 218 bitomatami.

We wrześniu 2020 r. liczba instalacji bitomatów przekroczyła 10 tysięcy urządzeń na całym świecie. Branży zajęło około 7 lat, aby osiągnąć ten punkt od czasu pierwszej instalacji bitomatu pod koniec 2013 roku w kanadyjskim Vancouver (bitomat w dalszym ciągu znajduje się w tamtejszym Waves Coffee House). Patrząc wstecz na tradycyjne bankomaty bankowe, zainstalowanie 10 000 bankomatów zajęło bankom 9 lat, a więc tempo instalacji bankomatów bitcoin jest szybsze niż w przypadku bankomatów z lat 70-tych.

Ciekawostką jest fakt że pierwszych trzech i pół roku na rynku działało tysiąc aktywnych bankomatów bitcoin, a w ciągu następnych trzech i pół roku liczba ta wzrosła do 9 tysięcy. To duży kamień milowy i osiągnięcie dla wszystkich zaangażowanych w rozpowszechnienie bitomatów firm i osób.

Prace nad bitomatami rozpoczęły się w 2013 roku – już wtedy kilka firm pracowało nad prototypami bankomatów i prezentowało publicznie swoje rozwiązania. Jedną z pierwszych, która zademonstrowała swoją prototypową maszynę na NH Liberty Forum w maju 2013 roku, była Lamassu. W październiku tego samego roku Robocoin (popularny dostawca bankomatów bitcoinowych w latach 2013-2014) zainstalował swój pierwszy bankomat w Kanadzie, a wkrótce później pierwszy bitomat pojawił się w Stanach Zjednoczonychg – była to maszyna Lamassu zainstalowana w lutym 2014 roku w Albuquerque w Nowym Meksyku. Od połowy 2014 r. szybkość instalacji tego typu urządzeń znacznie przyspieszyła.

Pod koniec 2015 roku na całym świecie zainstalowano ponad 300 bitomatów. W tamtych czasach były one nadal instalowane głównie przez hobbystów, którzy chcieli wesprzeć adopcję kryptowalut. Sprawdzając statystyki instalacji bankomatów bitcoin z połowy 2014 roku widzimy, że na rynku dominowały maszyny Lamassu, a następnie instalacje Robocoin. Zarówno obecni najwięksi dostawcy bankomatów, Genesis Coin, jak i General Bytes, dokonali swojej pierwszej instalacji bankomatów bitcoinowych w pierwszej połowie 2014 roku: Genesis Coin umieścił pierwszy model Genesis 1 w Bit Center w Tijuana w Meksyku (marzec 2014), a General Bytes postawił swój kompaktowy model BATM2 w brmlab Hackerspace w Pradze w maju 2014 r.