Czym jest bitomat, ile jest bitomatów na świecie i do czego służą – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Bitomat (po angielsku: Bitcoin Automated Teller Machine) to urządzenie umożliwiające zakup Bitcoinów za pomocą gotówki lub karty debetowej. Niektóre bankomaty Bitcoin oferują dwukierunkową funkcjonalność, umożliwiającą zarówno zakup Bitcoinów, jak i sprzedaż Bitcoinów za gotówkę. W niektórych przypadkach dostawcy bitomatów wymagają od użytkowników posiadania istniejącego konta do dokonywania transakcji za pośrednictwem urządzenia.

Istnieją dwa rodzaje bitomatów – jednokierunkowe i dwukierunkowe. Tylko około 30% wszystkich bankomatów kryptograficznych na świecie jest dwukierunkowych. Oba typy są podłączone do Internetu, co pozwala na zakup i sprzedaż bitcoinów za gotówkę.

Niektóre maszyny mają możliwość wydruku papierowego pokwitowania, a inne przekazują pieniądze do klucza publicznego w łańcuchu bloków. Co prawda bitomaty wyglądają jak tradycyjne bankomaty, ale nie łączą się z kontem bankowym, a zamiast tego łączą użytkownika bezpośrednio z portfelem lub giełdą Bitcoin. Bitomaty mogą również pobierać opłaty transakcyjne – doniesienia mediów opisują opłaty transakcyjne sięgające 7%, a kursy wymiany o 50 USD przewyższają stawki, które można uzyskać gdzie indziej.

Pierwszym na świecie publicznie dostępnym bitomatem był automat Robocoin otwarty 29 października 2013 r. w kawiarni Waves w centrum Vancouver w Kanadzie. urządzenie jest . Robocoin zaprzestał działalności w 2015 roku. Pierwsza maszyna w Stanach Zjednoczonych została uruchomiona 18 lutego 2014 r. W barze cygar w Albuquerque w Nowym Meksyku, zaś pierwsze tego typu urządzenie w Europie zostało zainstalowane w Bratysławie na Słowacji w dniu 8 grudnia 2013 r.

Według Coin ATM Radar w styczniu 2018 r. w Stanach Zjednoczonych funkcjonowało ponad 2342 bitomatów, a niektórzy właściciele małych sklepów zarabiali 300 USD miesięcznie za wynajem powierzchni pod te urządzenia. Do sierpnia 2020 r. liczba bankomatów kryptograficznych wzrosła ponad trzykrotnie, do ponad 9 tysięcy. Część bitomatów działających w USA jest importowana z całego świata, na przykład z Pragi – np. czeska firma General Bytes umieściła swoje maszyny w Las Vegas. Należy też zaznaczyć, że operatorzy bitomatów muszą dostosować limity wpłat i wypłat zgodnie ze standardami AML / KYC obowiązującymi w jurysdykcji kraju, w którym znajdują się ich urządzenia