Obecne w polskich miastach bitcoinowe bankomaty są o wiele prostsze w obsłudze niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Bitomaty są już tak powszechne, że znajdziemy je w większości dużych miast. Najczęściej natkniemy się na nie w galeriach i pasażach handlowych. Warto w tym miejscu podkreślić, że możemy już płacić Bitcoinem w coraz większej ilości firm i sklepów, co jest najlepszym odzwierciedleniem tego że z dnia dzień kryptowaluty cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością.

Przechowując kryptowalutę na swoim komputerze czy smartfonie, możemy – korzystając z portfela kryptowalut – przeprowadzać transakcje elektroniczne z ich użyciem. Każda kryptowaluta została opatrzona indywidualnym kodem, gwarantującym niepowtarzalność i bezpieczeństwo transakcji. Obrót kryptowalutami nie podlega żadnym regulacjom prawnym – nie jest nadzorowany przez urzędy skarbowe, komorników, banki czy inne instytucje finansowe.

Bitomaty umożliwiają wymianę Bitcoina na gotówkę a także zakup kryptowaluty za pieniądze fiducjarne, czyli tradycyjne. W większości bitomatów można zakupić oraz sprzedać kryptowaluty. Istnieją również bitomaty, w których można dokonać jedynie zakupu. Wypłacając oraz wpłacając gotówkę przez bitomaty warto zwrócić uwagę na prowizje.

Największą zaletą bitomatów jest anonimowość ich użytkowników. Aby skorzystać z bitomatu nie potrzebujemy dowodu osobistego, karty bankomatowej ani żadnych nnych dokumentów, które potwierdzałyby naszą tożsamość. Jedyne dane które musimy wprowadzić to numer telefonu na który otrzymamy potwierdzenie transakcji.

Aby kupić kryptowaluty za pomocą bitomatu podajemy nasz adres portfela (lub skanujemy kod QR) gdzie mają być przesłane kryptowaluty, wkładamy do bitomatu gotówkę oraz potwierdzamy transakcję. W momencie potwierdzenia operacji kryptowaluty zostaną wysłane na podany portfel kryptowalutowy.

Jeśli chcemy wypłacić gotówkę z bitomatu należy najpierw określić kryptowalutę oraz jej ilość, którą chcemy zamienić na gotówkę do wypłaty. Urządzenie wygeneruje nam druk z numerem do dokonania przelewu kryptowaluty oraz kodem QR. Gdy kryptowaluta zostanie już przelana, należy podejść z wygenerowanym wcześniej kodem QR do bitomatu i wypłacić gotówkę.