Bitomaty, w przeciwieństwie do tradycyjnych kryptowalut, otrzymują od użytkownika twardą walutę fiat, taką jak dolary, oferując mu w zamian bitcoin lub inne kryptowaluty.

Większość bitomatów oferuje kurs wymiany w czasie rzeczywistym, ale pobiera również od użytkowników opłatę za wygodę transakcji bitcoinowej.

Podczas gdy większość bitomatów nie wydaje gotówki w zamian za bitcoin, który posiada użytkownik, niektóre nowsze maszyny zaczęły oferować taką możliwość. Użytkownik może potwierdzić, że jego gotówka zakupiła bitcoin lub inną formę kryptowaluty, sprawdzając swój portfel kryptowalut. 

Dla użytkowników, którzy chcą kupić bitcoin z bankomatu bitcoinowego, ale nie mają portfela kryptowalutowego, niektóre urządzenia są w stanie wygenerować nowy portfel.

Większość bitomatów pozwala użytkownikom jedynie na wpłatę gotówki. Na rynku znaleźć można jednak również urządzenia, które dają możliwość wypłaty gotówki. Niektóre bankomaty bitcoinowe umożliwiają dokonywanie obu rodzajów transakcji.

Jeśli chcesz wysłać komuś gotówkę za pomocą bitomatu, powinieneś wpisać w urządzeniu kwotę gotówki, którą chcesz wysłać (kwota zostanie przeliczona na bitcoiny po aktualnym kursie rynkowym). Następnie wpisujemy adres portfela odbiorcy i potwierdzamy  transakcję. W ten sposób odbiorca otrzyma bitcoina do swojego portfela.

Jeśli chcesz wypłacić gotówkę z bitomatu, powinieneś wprowadzić kwotę w BTC, którą chcesz sprzedać (kwota zostanie przeliczona na gotówkę po aktualnym kursie rynkowym). Następnie wprowadzamy do urządzenia adres swojego portfela, potwierdzamy transakcję i odbieramy gotówkę z automatu.