Dzięki swojej anonimowości bitomaty zapewniają bezpieczeństwo klienta, strzegąc jego tożsamości. Żadne szczegóły dotyczące portfela nie są udostępniane, a transakcja jest dokonywana w ciągu kilku sekund.

Wraz ze wzrostem adopcji kryptowalut na świecie, potrzebne są wygodniejsze systemy transakcji kryptowalutowych. Stąd niezbędna jest wiedza, jak z łatwością korzystać z bitomatów.

Bitomat to internetowy kiosk, w którym użytkownicy mogą wymienić zdeponowaną gotówkę na Bitcoin. Chociaż są one znane jako bankomaty Bitcoin, mogą wymieniać gotówkę na szereg innych kryptowalut, w tym Litecoin, Monero, Lightning BTC, Dash, Dogecoin i inne. 

Warto w tym miejscu podkreślić, że bitomaty nie są połączone z żadnymi bankami. Zamiast tego, maszyny te ułatwiają transakcje oparte na blockchainie. Równowartość gotówki zdeponowanej w maszynie jest wysyłana do cyfrowego portfela użytkownika, zwykle za pomocą kodu Quick Response (QR). 

Jeśli użytkownik nie posiada jeszcze cyfrowego portfela, może założyć nowy przy automacie. Transakcje są natychmiastowe i zazwyczaj pojawiają się w portfelu użytkownika w ciągu kilku minut. Większość bankomatów Bitcoin ustala górny i dolny limit, ile gotówki można wymienić na kryptowaluty. 

Istnieje kilka sposobów, w jaki bitomaty mogą zweryfikować tożsamość swoich użytkowników. W zależności od wielkości transakcji, urządzenie może poprosić o Twój numer telefonu komórkowego w celu wysłania SMS-a z kodem weryfikacyjnym lub może zeskanować dokument ułatwiający identyfikację. Niektóre bitomaty posiadają nawet narzędzia do skanowania dłoni.