Jeżeli zamierzamy zainwestować w kryptowalutę, bitomat może być najłatwiejszym sposobem na dokonanie jej zakupu.

Bitomaty to stacjonarne, fizyczne kioski, które pozwalają użytkownikom na na zamianę tradycyjnej waluty („fiat”) na jej równowartość w Bitcoinie lub innej kryptowalucie. Niektóre tego typu urządzenia umożliwiają również sprzedaż kryptowaluty w zamian za walutę, która jest następnie wydawana użytkownikowi. Ten rodzaj bitomatu jest często określany jako bitomat dwukierunkowy. Te urządzenia, które tylko sprzedają kryptowalutę, nazywane są jednokierunkowymi. Co istotne, wiele bitomatów oferuje więcej kryptowalut niż Bitcoin. Do równie popularnych należą Ethereum, Litecoin i DASH.

Największa różnica między bitomatem a bankomatem kryptowalutowym polega na tym, że ten ostatni umożliwia jedynie wymianę gotówki na kryptowalutę. W przeciwieństwie do bankomatu bankowego, bitomat nie oferuje usług bankowych, takich jak wypłaty czy przelewy. Maszyny te realizują wyłącznie transakcje gotówki fiat na kryptowalutę lub odwrotnie w przypadku maszyny dwukierunkowej. W zależności od modelu mogą one również akceptować karty płatnicze.

Transakcje dokonywane za pomocą bitomatów są bardzo proste. Jedyne, co należy robić, to postępować zgodnie z komunikatami widocznego na ekranie. Użytkownik może również zostać poproszony o zeskanowanie kodu QR portfela kryptowalutowego.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie cyfrowego portfela, aby upewnić się, że transakcja została dokonana. Możemy tego dokonac poprzez porównanie ID transakcji na paragonie z aktywnością transakcji w aplikacji portfela. Transakcja powinna nastąpić stosunkowo szybko, ale w niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka godzin.

Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z Bitcoina i innych kryptowalut, nie ma możliwości odzyskania pieniędzy w przypadku utraty papierowego portfela lub klucza prywatnego, a także nie ma sposobu na odzyskanie pieniędzy za tokeny, które zostały utracone lub skradzione. Dlatego tak istotne jest, aby strzec swojego portfela.

Kolejna wskazówka dotyczy zakupu portfela: jeśli nie dokonujesz wielu transakcji każdego dnia, powinieneś szukać do przechowywania zakupionych kryptowalut czegoś, co nazywa się portfelem „zimnego przechowywania”. Bezpieczeństwo wokół zimnych portfeli jest o rząd wielkości lepsze niż w przypadku „gorących” portfeli, chociaż gorący portfel ma zalety w postaci natychmiastowego dostępu do tokenów. Oczywiście wszystko jest kwestią tego, jakie są Twoje cele związane z kryptowalutami. Jeśli chcesz po prostu swobodnie inwestować i z czasem zgromadzić zapas kryptowalut, wtedy zakup i przechowywanie w zimnym portfelu ma sens.