Coraz bardziej popularne na całym świecie urządzenia dają możliwość wygodnego i całkowicie anonimowego zakupu walut cyfrowych.

Korzystając z bitomatów nie ma konieczności podawania swoich danych osobowych. Z roku na rok zwiększeniu ulega równiez liczba walut cyfrowych, które można wpłacić lub wypłacić za pomocą tego typu urządzeń. Kolejne zalety bitomatów to łatwa obsługa oraz szybkość transakcji.

Przypomnijmy, że sieć kryptowalutowa działa na zasadzie peer to peer – a transakcje odbywają się w niej bezpośrednio między użytkownikami. Kryptowaluty przechowuje się w portfelach cyfrowych, które są kompatybilne z posiadanymi tokenami. W celu zakupu kryptowaluty w bitomacie wystarczy podać adres portfela lub zeskanować kod QR, a następnie zadeklarować kwotę wpłaty. Po włożeniu banknotów do właściwej szczeliny w urządzeniu czekamy na przetworzenie transakcji. Po jej zakończeniu otrzymamy kwit z potwierdzeniem. Po kilku godzinach środki powinny pojawić się na naszym portfelu. W skrajnych sytuacjach cała operacja może potrwać kilka dni roboczych, choć zdarza się to rzadko.

Jeżeli chcemy sprzedać kryptowalutę, taka czynność równiez nie powinna sprawiać początkującemu użytkownikowi większych problemów. W bitomacie podajemy dane naszego portfela i wybieramy środki, które chcemy sprzedać. Urządzenie wydrukuje kwit z kodem QR. Następnie musimy poczekać kilka godzin na to, aż system sprzeda nasze waluty cyfrowe. Później wracamy do bitomatu. Po zeskanowaniu kodu QR urządzenie wypłaci nam gotówkę.

Pamiętajmy, że chcąc przeprowadzać transakcje z użyciem kryptowalut, trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat rynku wirtualnych pieniędzy. Na pewno warto jest poczytać na ich temat w internecie – tym bardziej, że w ciągu ostatnich kilku lat w Polsce pojawiło się kilkadziesiąt urządzeń do wypłaty bitcoinów i nie każdy od razu wie, jak ich używać. Najczęściej znajdziemy je w pasażach i galeriach handlowych. Warto też wiedzieć, że firmy zajmujące się produkcją oraz obsługą bitomatów zarabiają na prowizjach od zrealizowanych transakcji. Dokładne stawki zależą rzecz jasna od wybranej kryptowaluty.