Słowo, z którym najczęściej kojarzy się “bitomat” to recz jasna bankomat – i rzeczywiście, między tymi dwoma urządzeniami istnieje wiele podobieństw.

Bitomaty pozwalają na dokonanie zakupu kryptowalut po aktualnym kursie. Urządzenie to pod wieloma względami przypominają tradycyjne bankomaty – dzięki nim możliwa jest wymiana cyfrowych walut na gotówkę oraz na odwrót. Krajem, który może poszczycić się największą liczbą tych urządzeń, są Stany Zjednoczone.

Jedną z największych zalet bitomatów jest to, że można z nich skorzystać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, oczywiście o ile znajdują się w ogólnodostępnym miejscu. Warto też przypomnieć, że każda osoba korzystająca z bitomatu jest całkowicie anonimowa, ponieważ do korzystania z urządzenia nie jest wymagany dowód tożsamości – wystarczy tylko podać swój numer telefonu, który jest niezbędny do potwierdzenia transakcji. 

Jeżeli chcemy kupić walutę w bitomacie, w pierwszej kolejności powinniśmy zeskanować w urządzeniu nasz kod QR, a następnie podać adres portfela kryptowalutowego, na który chcemy przesłać kryptowaluty. Następnie wkładamy gotówkę do bitomatu, zatwierdzamy transakcję i kryptowaluty powinny pojawić się w naszym portfelu.

Jeżeli chcemy kupić kryptowalutę, skanujemy kod QR lub podajemy adres portfela, na którym mają się znaleźć zakupione kryptowaluty. Następnie wpłacamy gotówkę, zatwierdzamy transakcję – i gotowe.

Mimo tego, że kryptowaluty swój wielki “boom” mają już za sobą, to tego typu urządzeń wciąż przybywa – z każdym kolejnym miesiącem na świecie jest ich coraz więcej i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić.