Wielu z nas z utęsknieniem wspomina czasy, kiedy to nie mieliśmy pojęcia, że istnieje coś takiego, jak cyfrowa, zdecentralizowana gotówka. Cofamy się myślami z przyjemnością do pierwszych lat istnienia bitcoina głownie z jednego powodu – ogromnego zwrotu z inwestycji. Ile by wyniósł, a u niektórych rzeczywiście wyniósł?

Krypto bogacze

Ach… Jacy to moglibyśmy być bogaci, spać na pieniądzach, taplać się w wodzie z drobinkami złota, gdybyśmy tylko uwierzyli w bitcoina jakieś 8 lat temu.

Zapewne wielu z Was, waszych znajomych słyszało o bitcoinie lata temu, może nawet w pierwszych jego istnienia. Niestety, jak to prawie u wszystkich tych osób bywało, porzucili temat bez większego zainteresowania.

Byli jednak i tacy, którzy od pierwszych dni, miesięcy, a choćby lat kopali i skupowali bitcoiny. Takich osób jest niewiele, a zwłaszcza tych hodlujących monety do dziś, bądź przynajmniej do największej bańki kryptowalutowej w 2017.

Jeszcze mniej osób, które zarobiły ogromne pieniądze na kryptowalutach funkcjonuje w sferze publicznej. W Polsce zaś jedną z takich osób jest bez wątpienia Sylwester Suszek, założyciel i były CEO giełdy kryptowalut BitBay.

Setki tysięcy procent zysku

Dane dostarczane przez społeczność kryptowalut coin.dance podają, że gdybyście kupili cyfrowe złoto 8 lat wstecz, dziś zyskalibyście fortunę.

Jedna złotówka zainwestowana wówczas, przy dzisiejszej cenie bitcoina (ok. 30 000 PLN) byłaby warta ok. 2800 złotych. Zmiana procentowa sprzed tych 8 lat wynosi blisko 280 000% i z czasem ulega redukcji.

7 lat temu różnica w cenie była równie kolosalna, zmiana procentowa to blisko 66 tysięcy procent.

Zakup bitcoina 6 lat wstecz również zapewniłoby nam spory zwrot z inwestycji, bo to nadal ponad 6 tysięcy procent.

Od trzech do pięciu lat wstecz zmiana procentowa w cenie bitcoina wynosi mniej więcej od tysiąca do dwóch tysięcy procent. Okres ostatnich dwóch lat przyniósłby Wam zysk na poziomie ok. 30%.

Stratę odnieślibyście wówczas tylko, jeżeli kupilibyście bitcoina 30 bądź 7 dni temu, wg coin.dance. Zaznaczam: wszystkie powyższe dane, odnoszą się do dnia i godziny publikacji wpisu.