Kupowanie kryptowalut nie musi wiązać się z koniecznością korzystania ze skomplikowanych giełd.

Przewodniki na temat kupowania Bitcoinów często zaczynają się od porady, że w pierwszej kolejności należy założyć konto na giełdzie kryptowalutowej i pobrać lub kupić portfel kryptowalutowy, w którym można je przechowywać. Istnieje jednak inny wygodny sposób zakupu Bitcoinów, który nie wymaga korzystania z komputera, a tym bardziej z giełdy kryptowalut.

W przeciwieństwie do giełd kryptowalutowych, bitomaty dają użytkownikom możliwość przechowania zakupionych bitcoinów poprzez przesłanie ich bezpośrednio do wybranego portfela kryptowalutowego. Jeśli jednak korzystasz z giełd scentralizowanych, takich jak Binance czy Coinbase, możesz również zdecydować się na przesłanie swoich monet na „adres depozytowy” podany przez giełdę i pozwolić, aby platforma przechowywała aktywa za Ciebie.

Pierwszy bitomat pojawił się w 2013 roku, w kawiarni w kanadyjskim mieście Vancouver. Od tamtej pory bitomaty pojawiły się na całym świecie. Ich największymi producentami są firmy Genesis Coin, General Bytes i BitAccess. Z kolei czołowi operatorzy bitomatów to Bitcoin Depot, CoinCloud i CoinFlip.

Bitomaty są urządzeniami funkcjonującymi intuicyjnie – wszystko, co musisz zrobić, to po prostu postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Po skonfigurowaniu portfela i zlokalizowaniu adresu portfela dla transakcji przychodzących, należy wpisać kwotę, którą chcesz kupić i wprowadzić adres portfela kryptowalutowego. Zazwyczaj odbywa się to automatycznie poprzez zeskanowanie kodu QR na ekranie telefonu, zamiast wpisywania go ręcznie (co może prowadzić do błędów i spowodować utratę środków na zawsze).

Dla użytkowników, którzy nie są obeznani z technologią, bitomaty stanowią doskonały wstęp do świata kryptowalut. Na szczęście nie odbywa się to kosztem pogorszenia bezpieczeństwa, ponieważ większość bankomatów nie przechowuje informacji Know Your Customer, danych bankowych ani kluczy prywatnych użytkowników.