Bitomaty to urządzenia służące do kupna lub sprzedaży kryptowalut. Urządzenia te pod wieloma względami przypominają tradycyjne bankomaty, ale w przeciwieństwie do nich nie łączą się z kontem bankowym – zamiast tego łączą klienta z giełdą Bitcoin.

Bitomaty mogą być szybkim i łatwym sposobem na zakup bitcoinów, a jednocześnie są jednym z najbezpieczniejszych sposobów na dokonanie tej czynności. 

Pierwszy bankomat Bitcoin został zainstalowany w październiku 2013 roku w Vancouver w Kanadzie. Maszyna pozwalała użytkownikom na wymianę dolarów kanadyjskich na bitcoiny. W marcu 2022 roku na całym świecie funkcjonowało już ponad 8 tys. tego typu urządzeń. Najwięcej z nich znajduje się w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Bitomaty działają poprzez połączenie z giełdą kryptowalutową. Kurs wymiany zależy od aktualnego kursu rynkowego w czasie transakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne rodzaje bitomatów – jednokierunkowe i dwukierunkowe. Bitomaty jednokierunkowe pozwalają tylko na zakup bitcoinów, podczas gdy urządzenia dwukierunkowe pozwalają zarówno na ich kupno, jak również sprzedaż.

Bitomaty są szybkie i łatwe w użyciu – można je uruchomić w ciągu kilku minut. Niektóre z nich wymagają do transakcji jedynie numeru telefonu komórkowego. Są też wygodne – w przypadku, gdy znajduja się w ogólnodostępnych miejscach, można z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy.

Korzystanie z bitomatów jest stosunkowo proste. Po włożeniu gotówki do maszyny kwota zostanie przeliczona na bitcoiny po aktualnym kursie rynkowym. Następnie należy wpisać adres swojego portfela (to tam zostanie wysłany bitcoin) i potwierdźić transakcję. Kolejnym krokiem jest odebranie gotówki lub bitcoinów.