Bitomaty, zwane również bankomatami Bitcoin, są popularnym sposobem na ominięcie tradycyjnego systemu bankowego w celu zakupu lub spieniężenia kryptowalut.

Bitomat pod wieloma względami jest podobny do zwykłego bankomatu – jest to fizyczny kiosk. Tym, co odróżnia go od typowych bankomatów, jest to, że pozwala użytkownikom kupić Bitcoin. Niektóre bitomaty pozwalają również użytkownikom sprzedawać Bitcoin za gotówkę.

Bitomaty wyglądają jak typowe bankomaty, jednak łączą się one z portfelem kryptowalutowym zamiast z kontem bankowym. Portfel kryptowalutowy służy jako repozytorium, z którego monety są wysyłane lub obciążane.

Pierwszy  bitomat  kryptowalutowy został po raz pierwszy uruchomiony 29 października 2013 roku. Było to urządzenie firmy Robocoin, które zostało ustawione w kanadyjskiej kawiarni Waves Coffee Shop w Vancouver. Bitomat działał tylko do 2015 roku z powodu błędów operacyjnych firmy Bitstamp, jednak urządzenie to ale jest powszechnie uznawane za pionierski bankomat Bitcoin. Niedługo potem pierwszy bitomat pojawił się w Europie – ustawiono go w Bratysławie na Słowacji i został zainstalowany 8 grudnia 2013 roku. Z kolei pierwszy bitomat w Stanach Zjednoczonych został zainstalowany 18 lutego 2014 roku w Albuquerque w Nowym Meksyku. Działał on jednak krótko i był czynny zaledwie przez miesiąc.

Podobnie jak sama kryptowaluta, bitomaty od tego czasu napotykały wiele wyzwań dotyczących regulacji prawnych. Ostatecznie ustalono, że bankomaty Bitcoin powinny podlegać tym samym prawom i przepisom, co tradycyjne bankomaty. Obejmuje to limity dotyczące liczby wpłat i wypłat, które mogą być dokonane przez osobę na jedną transakcję, na dzień. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wszyscy operatorzy bitomatów muszą zarejestrować się w Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) i przestrzegać przepisów Bank Secrecy Act’s (BSA) dotyczących zwalczania zjawiska prania brudnych pieniędzy.