Wraz z popularnością kryptowalut w Polsce zwiększeniu ulega liczba urządzeń służących do wpłacania i wypłacania bitcoinów.

Z danych norweskiej firmy AksjeBloggen wynika, że w 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby bankomatów obsługujących bitcoiny. Liczba bitomatów zwiększyła się o 87 proc. i przekroczyła 10 tysięcy na całym świecie. Warto dodać, że w 2020 roku uruchomiono ok. 3900 nowych ATM-ów. Najwięcej tego typu urządzeń znajduje się obecnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Również w Polsce rynek bitomatów rozwija się bardzo dynamicznie, a ich entuzjastów z roku na rok jest coraz więcej.

Bitomaty zwykle można znaleźć w większych galeriach handlowych i różnych pasażach. W odróżnieniu od tradycyjnych bankomatów, operacje płatnicze w bitomatach są całkowicie anonimowe. Transakcje można wykonywać bez użycia karty płatniczej czy dowodu osobistego – wystarczy tylko mieć numer telefonu lub e-mail, aby otrzymać kod potrzebny do potwierdzenia transakcji. Inną, bardzo istotną zaletą bitomatów, jest również szybkość transakcji.W większości bitomatów można zakupić, jak i sprzedać kryptowaluty, ale istnieją również takie, które umożliwiają jedynie zakup. Największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia umożliwiające obustronne transakcje. Warto w tym miejscu podkreślić, że bitomaty to urządzenia, które są w pełni bezpieczne – ich zabezpieczenia są dużo lepsze niż w przypadku zwyczajnych bankomatów.

Podczas dokonywania transakcji w bitomacie należy zwrócić uwagę na prowizję, która może znacznie się różnić u poszczególnych operatorów. 

W celu zakupu Bitcoina należy wybrać opcję BUY BITCOIN, a następnie podać adres portfela, na który mają zostać przesłane zakupione kryptowaluty. Czynności tej można również dokonać skanując kod QR za pomocą aplikacji na smartfonie. Wcześniej natomiast należy zainstalować portfel bitcoinowy, który wygeneruje unikatowy adres składający się z ciągu znaków. Jeżeli chcemy sprzedać kryptowalutę, transakcję rozpoczynamy od wybrania SELL BITCOIN. Następnie należy wybrać kwotę, za jaką chcemy sprzedać Bitcoiny. Po wybraniu kwoty trzeba wcisnąć opcję WYPŁAĆ. Kolejnym krokiem jest uwierzytelnienie transakcji za pomocą adresu e-mail lub SMS.