Bitomat może potrzebować Twojego numeru telefonu komórkowego, aby wysłać Ci tekstowy kod weryfikacyjny w zależności od ilości transakcji. Przed zakończeniem transakcji może być wymagane zeskanowanie wydanego przez rząd dowodu tożsamości, takiego jak prawo jazdy.

Wiele bankomatów Bitcoin nie oferuje już anonimowości, którą kiedyś oferowały. Wynika to z obowiązujących przepisów, które wymagają od użytkowników weryfikacji tożsamości przed dokonaniem transakcji, zwłaszcza w przypadku dużych kwot.

Najwięcej  bitomatów na świecie funkcjonuje dziś w Stanach Zjednoczonych. Ameryka Północna posiada największy udział w rynku bankomatów Bitcoin na świecie na poziomie prawie 90 procent. Większość bitomatów można znaleźć w kawiarniach lub sklepach specjalistycznych, a także w węzłach komunikacyjnych, takich jak stacje kolejowe i lotniska. Ogólnie rzecz biorąc, właściciele firm, którzy chcieliby mieć bitomat zainstalowany wewnątrz przestrzeni komercyjnej, muszą zawrzeć umowę z dostawcą bitomatów, który zajmie się następnie instalacją urządzenia na miejscu.

W przeciwieństwie do internetowych giełd kryptowalut, bitomaty pozwalają na wygodne kupowanie i sprzedawanie Bitcoin. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te wymagają od użytkowników posiadania istniejącego konta, aby mogli korzystać z maszyny.

Bitomaty można podzielić na maszyny do transakcji jednokierunkowych, które obsługują albo kupno, albo sprzedaż kryptowaluty – oraz maszyny dwukierunkowe, które obsługują zarówno kupno, jak i sprzedaż kryptowaluty.