Konwersja fizycznej gotówki na kryptowaluty może być wyzwaniem, ale bitomaty rozwiązują ten problem.

Bitomat to samodzielna maszyna lub kiosk, który ułatwia zakup kryptowalut. Urządzenie tego rodzaju działa nieco inaczej niż zwykły bankomat – jest podłączone do internetu i umożliwia zakup Bitcoina z fizycznej lokalizacji. Niektóre bitomaty są dwukierunkowe, co oznacza, że można ich używać do kupowania i sprzedawania kryptowalut za gotówkę.

Jak korzystać z bitomatów? Chociaż proces ten różni się w zależności od operatora lub producenta urządzenia, możemy nakreślić pewne podstawowe kroki. Po utworzeniu portfela Bitcoin, zabezpieczeniu kluczy prywatnych i zlokalizowaniu najbliższego bitomatu, będziesz musiał założyć konto u odpowiedniego dostawcy. Po założeniu konta, możesz wprowadzić adres portfela do urządzenia. Następnie wybierz metodę płatności i włóż swoją gotówkę lub kartę. Po potwierdzeniu transakcji powinieneś otrzymać pokwitowanie. Zakupiona przez Ciebie kryptowaluta powinna ojawić się w Twoim portfelu w ciągu kilku minut.

Jeżeli chodzi o portfel kryptowalutowy, może to być portfel papierowy, portfel internetowy, portfel sprzętowy lub portfel mobilny. Upewnij się, że Twój portfel jest gotowy przed rozpoczęciem korzystania z bitomatu – sprawdź, czy zabezpieczyłeś swoje klucze prywatne lub pobrałeś wszelkie odpowiednie kody QR, które mogą być potrzebne do przeniesienia Bitcoin z bankomatu do portfela.

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest lokalizacja bitomatów. Pomimo rosnącej popularności tego typu urządzeń, bitomatynie zawsze są tak łatwe do znalezienia, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, jeśli chodzi o kryptowaluty. Jeśli zamierzasz dokonać znacznego depozytu lub wypłaty, upewnij się, że bankomat, który odwiedzasz, znajduje się w bezpiecznym miejscu.