Bitomaty to popularne urządzenia za pomocą których można dokonać kupna i sprzedaż Bitcoina oraz innych popularnych kryptowalut.

W większości bitomatów można zarówno kupić, jak i sprzedać kryptowaluty, ale istnieją również takie urządzenia, które umożliwiają jedynie ich zakup. Największą popularnością zainteresowaniem cieszą się bitomaty umożliwiające transakcje obustronne.

Zakup kryptowalut za pośrednictwem bitomatów jest niezwykle prosty – przed rozpoczęciem transakcji użytkownik musi jedynie podać adres portfela (lub zeskanować jego kod QR) wskazując, gdzie przelane mają być kryptowaluty. Kolejną czynnością jest włożenie banknotów do urządzenia. Ilość kryptowalut do zakupu będzie się aktualizować na ekranie urządzenia z włożeniem każdego banknotu. Po uzyskaniu odpowiedniej kwoty należy dokonać zatwierdzenia transakcji.

W przypadku, gdy chcemy wypłacić gotówkę z bitomatu należy podać kwotę, za jaką chcemy sprzedać kryptowaluty. Urządzenie wygeneruje numer portfela na który trzeba wysłać sprzedawane bitcoiny. Można też zeskanować QR kod i przelać środki za pomocą aplikacji. Po potwierdzeniu operacji można ponownie skorzystać z bitomatu i pobrać gotówkę.

Niewątpliwie dużą zaletą bitomatów jest to, że pozwalają one dokonać wymiany gotówki na kryptowaluty i odwrotnie przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości. Nie bez znaczenia jest też szybkość transakcji oraz to, że można wykonywać bez użycia karty płatniczej czy dowodu osobistego. Jedyne czego potrzebujemy to numer telefonu lub e-mail, aby otrzymać kod potrzebny do potwierdzenia transakcji.