W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty zyskały na całym świecie bardzo dużą popularność. W dużej mierze do takiego stanu rzeczy przyczyniły się również bitomaty.

Bitomaty to urządzenia, które pod wieloma względami przypominają znane każdemu bankomaty. Umożliwiają one zakup oraz sprzedaż Bitcoina oraz innych kryptowalut. Cała operacja odbywa się stacjonarnie i trwa zazwyczaj kilka minut.

Tym, co odróżnia bitomaty od bankomatów, jest anonimowość potencjalnego klienta. Sprzedaż oraz zakup kryptowalut jest możliwa po podaniu adresu wirtualnego portfela, adresu e-mail oraz numeru telefonu. Dane te są niezbędne do przekazania kryptowaluty lub pieniędzy oraz przesłania potwierdzenia transakcji.

Bitomaty można najczęściej spotkać w miejscach ogólnodostępnych, takich jak galerie handlowe, dworce czy lotniska. Wiele z nich jest dostępnych 24 godziny na dobę, dzięki czemu użytkownicy mogą dokonywać wpłat i wypłat dokonywać o dowolnej porze.

Podobnie jak w przypadku bankomatów, urządzenia służące do zakupu i sprzedaż kryptowalut posiadają szereg zabezpieczeń, które są aktualizowane na bieżąco, by zapewnić użytkownikowi pełne bezpieczeństwo, a także kompleksową ochronę danych oraz pieniędzy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obsługa bitomatów jest intuicyjnaie prosta. Podczas przeprowadzania operacji wystarczy kierować się wskazówkami, które są wysświetlane na ekranie.

Jeżeli chcemy kupić kryptowalutę, napierw podajemy adres portfela wirtualnego, na który ma ona zostać przelana. Następnie wybieramy jej rodzaj oraz ilość. Kolejny krok to opłata – można jej dokonać wkładając gotówkę do urządzenia lub za pomocą karty płatniczej. Ostatnim krokiem powinno być sprawdzenie poprawności danych i zatwierdzenie transakcji.

Chcąc sprzedać kryptowalutę w pierwszej kolejności wybieramy jej rodzaj i ilość, a następnie potwierdzamy operację kodem uwierzytelniającym, który możemy otrzymać SMS-em lub e-mailem. Po wpisaniu kodu do urządzenia otrzymamy kod QR – należy go zeskanować, wówczas gotówka zostanie wypłacona.

Zazwyczaj bitomaty obsługują najpopularniejsze kryptowaluty, takid jak Bitcoin, Ethereum czy Litcoin. Ich sprzedaży lub kupna można dokonać z pomocą złotych, euro, dolarów, a nawet funtów.