Bitomaty to dziś jedna z niewielu opcji, by prawie anonimowo, bez podawania swoich danych osobowych, stać się właścicielem najpopularniejszej na świecie kryptowaluty, jaką jest obecnie Bitcoin. 

Pierwszą czynnością, jakiej powinniśmy dokonać, jest założenie portfela kryptowalutowego.

Jeżeli chcemy zakupić Bitcoiny, na głównym panelu urządzenia wybieramy kryptowalutę, którą jesteśmy zainteresowani, po czym wybieramy opcję „KUP BTC” i umieszczamy (najlepiej kolejno, jeden po drugim) banknoty kieszonce bitomatu. Z każdą dorzuconą sumą na ekranie głównym aktualizować się będzie informacja o tym, ile Bitcoinów będziemy w stanie kupić. Następnie powinniśmy wprowadzić nasz adres publiczny. Można go przepisać za pomocą klawiatury na ekranie bitomatu lub zeskanować kod QR za pomocą smartfona. Później wybieramy opcję “Prześlij Bitcoiny pod wskazany adres”.

Kolejnym krokiem jest wybór wielkości prowizji – tu należy pamiętać, że prowizja to opłata, która stanowi nagrodę dla górników za kopanie i jest uiszczana przez dokonującego transakcję. Im na większą prowizję się zdecydujemy, tym szybciej możemy spodziewać się potwierdzenia poprawności tej transakcji w sieci i tym szybciej Bitcoiny znajdą się na naszym portfelu. Po dokonaniu wyboru wysokości prowizji i akceptacji można już odebrać potwierdzenie i odejść od bitomatu. Środki wpłyną na nasz adres tak szybko, jak tylko w sieci będzie wystarczająco dużo potwierdzeń.

Jeżeli chcemy dokonać wypłaty z bitomatu, należy wybrać na ekranie opcję „SPRZEDAJ BTC”. Następnie podajemy w złotówkach kwotę, która będzie odpowiadała ilości Bitcoinów jakie mamy zamiar sprzedać. Zostaniemy również poproszeni o adres e-mail lub telefon komórkowy, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Po przesłaniu Bitcoinów z portfela na wskazany przez bitomat adres pojawi się informacja, że płatność została dokonana. Na potwierdzenie z sieci blockchain trzeba będzie jednak poczekać – gdy to nastąpi, stosowne powiadomienie dotrze do nas e-mailem lub smsem. Wówczas wpisując przesłany nam kod wypłacimy z bitomatu gotówkę.