Bitomat to urządzenie, która wydaje kryptowaluty w zamian za gotówkę. Niektóre bitomaty przyjmują kryptowaluty, wydając w zamian gotówkę.

Używając zeskanowanego kodu QR, kryptowaluty są wydawane bezpośrednio do portfela kryptowalutowego konsumenta lub do papierowego portfela wydrukowanego bezpośrednio przez maszynę. Bitomat otrzymuje informacje o aktualnym kursie kryptowaluty w czasie rzeczywistym przez internet, co pozwala mu na zmianę ceny zakupu w razie potrzeby. Pobiera również opłatę za usługę, która jest fakturowana i dodawana do ceny. Niektóre urządzenia kupują kryptowaluty i w zamian wydają gotówkę.

Portfel kryptowalutowy to urządzenie, który przechowuje klucze prywatne i pozwala na wysyłanie i odbieranie kryptowalut. Istnieją dwa rodzaje kluczy: non-custodial pozwala na pełną kontrolę nad kluczami bitcoin, podczas gdy custodial nie daje dostępu do swoich kluczy. Same klucze to ciąg liczb i liter, które działają jako kod dostępu do konkretnego bitcoina. Są one niezbędne dla wszystkich transakcji bitcoin.

Konto escrow działa bardziej jak bank, w tym, że firma trzyma klucze. Podczas gdy niektórzy wolą to, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jako bank będzie miał moc zamrożenia konta, może zbankrutować lub nawet popełnić oszustwo. Jeśli zdecydujesz się na powiernika, skorzystaj z renomowanej firmy.

Cyfrowy portfel jest zdecydowanie najpopularniejszym portfelem dla bitcoina. Możesz wybrać portfel sprzętowy, który jest fizycznym urządzeniem, takim jak pendrive, który możesz podłączyć do komputera, kiedy ich potrzebujesz. Są one niezwykle bezpieczne, ale będziesz musiał mieć je przy sobie, gdy będziesz dokonywał transakcji. Inna opcja jest używana przez większość właścicieli bitcoinów – Hot Wallet. Te portfele bitcoin są podłączone do Internetu, nawet zainstalowane na telefonie komórkowym jako aplikacja. Choć nie są tak bezpieczne jak portfele sprzętowe, są niezwykle wygodne.

Możesz pobrać portfel desktopowy lub mobilny za darmo, chociaż zostaniesz poproszony o zarejestrowanie się w konkretnej usłudze. Najlepszą praktyką jest używanie cyfrowego portfela do transakcji i przechowywania mniejszych ilości bitcoinów. Duże kwoty powinny być umieszczone w zimnym magazynie dla bezpieczeństwa.