Bitomaty to urządzenia, które pod wieloma względami działają tak samo jak tradycyjne bankomaty.

Różnica polega jednak na tym, że bitomaty zamiast wypłacać gotówkę, dokonują transakcji z udziałem kryptowalut. Jedną z zalet tego typu operacji jest to, że nie wymagają od ich użytkowników podawania danych personalnych, dzięki czemu pozostają oni w pełni anonimowi.

Pierwsze bitomaty pojawiły się na świecie pod koniec 2013 roku i obsługiwały wyłącznie Bitcoina. Kolejne tego typu urządzenia obsługwały także inne kryptowaluty. Prawdopodobnie stanowią one obecnie najprostszy sposób na zakup lub sprzedaż cyfrowych walut.

Korzystanie z bitomatu radzimy zacząć od stworzenia własnego portfela kryptowalutowego, na którym będziemy gromadzić środki. Kryptowaluty można przechowywać w portfelach przeglądarkowych, desktopowych, mobilnych i sprzętowych. Adres portfela kryptowalutowego składa się z wielu losowych cyfr, liter oraz znaków specjalnych – nie trzeba go jednak zapamiętywać – wystarczy zapisać na telefonie kod QR. Po zeskanowanie kodu deklarujemy kwotę wpłaty i umieszczamy gotówkę w bitomacie. Urządzenie przetworzy transakcję i wydrukuje jej potwierdzenie – środki powinny pojawić się na naszym koncie w ciągu kilku godzin.

Jeżeli chcemy sprzedać kryptowaluty i otrzymać gotówkę, podajemy w bitomacie dane naszego portfela i deklarujemy liczbę kryptowalut, którą chcemy spredać. Urządzenie wydrukuje potwierdzenie – wówczas również będziemy musieli poczekać do kilku godzin, aż waluty zostaną sprzedane. Następnie wracamy do bitomatu i skanujemy otrzymany kod QR – urządzenie wypłaci nam gotówkę.

Jak widać, użytkowanie bitomatów jest bardzo proste, a większość przeprowadzanych z ich pomocą transakcji odbywa się szybko i bezproblemowo. Ponadto użytkownik w każdej chwili może skontaktować się z operatorem sprzętu, jeżeli ma jakikolwiek problem z jego obsługą.