Pierwszy bitomat na świecie został zainstalowany już w 2013 roku przez nieistniejącą już firmę Robocoin. Od tamtej pory podobne urządzenia pojawiły się w wielu różnorodnych lokalizacjach na całym świecie.

Bitomaty zapewniają użytkownikom możliwość zakupu lub sprzedaży kryptowaluty w zamian za lokalną, emitowaną przez rząd danego państwa, walutę. Jeśli chcesz kupić krypto, maszyna poprosi Cię o adres Twojego portfela Bitcoin. Można to zrobić w prosty sposób – poprzez zeskanowanie kodu QR adresu odbiorczego. W dzisiejszych czasach prawie każda aplikacja portfelowa na smartfony zapewnia taką funkcjonalność. Wystarczy umieścić kod kreskowy na skanerze – w tym momencie zostaniesz poproszony o włożenie gotówki do urządzenia i potwierdzenie, że chcesz kontynuować.

Procedura sprzedaży Bitcoin w zamian za fiat nie różni się zbytnio od opisanego wyżej procesu zakupu. Różnica polega na tym, że w przypadku sprzedaży zamiast samodzielnie podawać adres portfela odbiorczego, maszyna wyświetli na ekranie kod QR, na który trzeba wysłać swoje Bitcoiny. Po potwierdzeniu określonej liczby weryfikacji na blockchainie, maszyna przekaże użytkownikowi odpowiednią kwotę.

Jedną z zalet bitomatów jest gwarancja prywatności. O ile giełdy online wymagają od użytkowników pełnej weryfikacji tożsamości, w przypadku bitomatów bardzo często wymagają jedynie podania numeru telefonu. Warto też pamiętać o tym, że niektóre tego typu urządzenia nie pozwalają użytkowniko na handel poza pewnym limitem na dzień. Wynika to z ich wymaganej zgodności działania bitomatów z lokalnymi przepisami prawa, co ma na celu m.in. zapobieżenie praniu brudnych pieniędzy.

Najczęściej bitomatów na świecie znajdziemy w pasażach handlowych, restauracjach i kawiarniach, ale zaskakująco duży procent z nich funkcjonuje również w biurach i supermarketach. Według danych na dzień 15 grudnia 2021 r. największym producentem bitomatów była firma Genesis Coin z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Na polskim rynku jedną z wiodących sieci kryptowalutowych bankomatów prowadzi FlyingAtom – kantor zajmujący się skupem i sprzedażą kryptowalut. Firma została założona w 2015 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija.