W listopadzie 2022 r. po raz kolejny odnotowaliśmy spadek ceny Bitcoina.

Najpopularniejsza kryptowaluta na świecie rozpoczęła miesiąc na poziomie 20 499 dolarów i oscylowała wokół niego przez około tydzień, kiedy to jej wartość zaczęła spadać z powodu upadku FTX. Miesiąc zakończył się ceną Bitcoina na poziomie 16 432 dolarów, co stanowi spadek o 19,8% w porównaniu z ceną na początku miesiąca. Warto w tym miejscu podkreślić, że wzrost instalacji bitomatów w listopadzie 2022 r. utrzymywała się na poziomie poniżej 1%.

Zestawienie najaktywniejszych producentów w listopadzie wygląda podobnie jak miesiąc wcześniej. Najbardziej aktywną firmą było General Bytes z 299 nowymi bitomatami (wzrost o 3,4%), kolejną było Genesis Coin, które może pochwalić się 102 nowymi instalacjami (wzrost o 1,2%), a trzecim przedsiębiorstwem w tym zestawieniu jest Bitstop z 13 nowymi urządzeniami (wzrost o 0,6%).

Najbardziej aktywnym operatorem jest w dalszym ciągu firma Coinhub – w listopadzie przeprowadziła ona 81 instalacji bitomatów (wzrost o 11,8%). Drugim najbardziej aktywnym operatorem na świecie był debiutant w branży – firma Lowest Fee Bitcoin ATMs – która we wspomnianym miesiącu uruchomiła swoje pierwsze 52 urządzenia. Trzecie miejsce na podium zajmuje CoinFlip Bitcoin ATMs z 51 nowymi instalacjami (wzrost o 1,3%). Listopad był też pierwszym miesiącem, w którym swoje bitomaty uruchomiła firma Lucky Coin LLC.

Jeśli chodzi o adopcję na poziomie państwowym, możemy zauważyć, że 3 kraje nadal dominują w zestawieniu. W listopadzie 2022 r. w Stanach Zjednoczonych uruchomiono 193 bitomaty (wzrost o 0,6%), kolejna w zestawieniu była Australia z 33 urządzeniami (wzrost o 24,3%), a trzecia Kanada z 27 nowymi instalacjami (wzrost o 1%). Warto zauważyć, że jedyny bitomat, jaki funkcjonował w Nowej Zelandii, został w listopadzie zamknięty.

Odsetek bitomatów wspierających jakiekolwiek inne kryptowaluty niż Bitcoin znacząco spadł i pod koniec listopada 2022 r. wynosił 66,8%. Stało się tak, ponieważ największy na rynku operator Bitcoin Depot usunął wsparcie LTC i ETH ze swoich urządzeń, których ma około 7 tys. i pozostawił w nich jedynie opcję BTC. Najwięcej dodań w listopadzie 2022 r. odnotował Bitcoin Cash z 17 dodaniami (wzrost o 0,13%), Dash z 2 dodaniami (wzrost o 0,03%) oraz Monero z 2 dodaniami (wzrost o 0,13%).