Bitomaty, czyli kryptowalutowe bankomaty, umożliwiają wymianę kryptowalut na fizyczną gotówkę lub jej zamianę na cyfrowe aktywa.

Bitomat to nic innego jak podłączony do internetu kiosk, który umożliwia klientom zakup cyfrowych aktywów za pomocą gotówki. Urządzenia tego typu tworzą transakcje oparte na blockchainie, które umożliwiają przesyłanie środków do cyfrowego portfela użytkownika np. za pomocą kodu QR. Bardzo często zdarza się, że maszyny działają dwustronnie – obsługująca urządzenie osoba może nie tylko wymienić gotówkę na kryptowaluty, ale również je wypłacić, dokonując ich konwersji na pieniądz fiat.

Bitomaty można spotkać najczęściej w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Urządzenia te cieszą się sporą popularnością, ponieważ umożliwiają dokonanie transakcji przy zachowaniu niemal pełnej anonimowości.

Jeżeli chcemy dokonać transakcji za pomocą bitomatu, konieczne będzie posiadanie portfela kryptowalutowego, telefonu komórkowego rzecz jasna gotówki. Wybieramy opcję zakupu, wpisujemy adres portfela w formie kodu QR, po czym wkładamy określoną sumę pieniędzy do maszyny. Z kolei chcąc zamienić kryptowaluty na gotówkę należy wybrać opcję sprzedaży, podać sumę danej kryptowaluty oraz uwierzytelnić transakcję za pomocą SMS-a lub e-maila. Po otrzymaniu kodu QR z numerem portfela można dokonać przelewu kryptowalut. Gdy środki zostaną zaksięgowane na adresie portfela, będzie można wypłacić gotówkę z bitomatu.