Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do kupowania i sprzedawania kryptowalut.

Pierwszy na świecie bitomat powstał w 2013 roku i był własnością firmy Robocoin, która zainstalowała urządzenie w kawiarni w Vancouver. Obecnie najwięcej bitomatów można znaleźć urządzeń w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że Stany Zjednoczone posiada blisko 80% całkowitej liczby tego typu urządzeń na świecie. Z kolei w Polsce pierwszy bitomat został zainstalowany we Wrocławiu w 2014 roku. Najpopularniejszą marką, która zajmuje się dystrybucją i montażem bitomatów w Polsce, jest firma FlyingAtom.

Bitomat jest urządzeniem pod wieloma względami przypominającym standardowy bankomat, który można spotkać w banku, supermarkecie lub galerii handlowej. W bitomatach można kupić lub sprzedać bitcoiny – jednak w odróżnieniu od klasycznych bankomatów nie jest do tego wymagana karta ani żaden inny dokument, Wystarczy, że użytkownik będzie miał przy sobie adres swojego portfela bitcoin lub odpowiedni kod QR oraz banknoty w wybranej walucie fiat. Takie transakcje są w pełni anonimowe.

Aby dokonać zakupu bitcoinów, trzeba wybrać na ekranie opcję „Kup bitcoiny” i zeskanować swój adres portfela (kod QR), na który zostaną przesłane zakupione bitcoiny. Następnie na ekranie urządzenia wyświetlą się informacje związane z zakupem bitcoinów. Teraz przyszedł moment na zapłatę – przygotowane banknoty należy włożyć we wskazane miejsce. Ważne – należy robić to pojedynczo! Następnie na ekranie pojawią się informacje o nominale ostatnio użytego banknotu, sumie wpłaconych środków oraz ilości bitcoinów, jaką można kupić za tę kwotę. Po włożeniu do bitomatu wszystkich banknotów należy wybrać opcję „Wyślij bitcoiny”. Przesłanie do portfela wybranej kwoty bitcoinów spowoduje pobranie opłaty transakcyjnej w wysokości 5 zł. I to już wszystko – transakcja została zakończona!

Jeżeli chcemy dokonać sprzedaży bitcoinów, wybieramy opcję „Sprzedaj bitcoiny”. Następnie trzeba wybrać kwotę. Po kliknięciu odpowiedniego przycisku użytkownik zostanie poproszony o uwierzytelnienie transakcji. Czynności tej można dokonać przez SMS lub e-mail. W pierwszym przypadku należy wpisać na ekranie swój numer telefonu, na który przyjdzie wiadomość z kodem. W drugim kod zostanie wysłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po zatwierdzeniu kodu uwierzytelniającego, na ekranie bitomatu wyświetli się kod QR, który jest adresem portfela, na który trafią nasze bitcoiny. Wystarczy go zeskanować za pomocą skanera w telefonie komórkowym, zatwierdzić transakcję i zaczekać, aż zostanie zrealizowana. Kiedy realizacja dobiegnie końca, na podanym wcześniej numerze telefonu lub adres e-mailu pojawi się powiadomienie o możliwości wypłaty pieniędzy. Procedurę tą można rozpocząć klikając opcję „Wypłać” na ekranie startowym urządzenia.