Wszystkie bitomaty pozwalają na użycie gotówki do zakupu Bitcoin i wysłania jej do wybranego przez siebie portfela Bitcoin. Wiele tego typu urządzeń umożliwia również sprzedaż Bitcoin i otrzymanie gotówki.

Tak jak do przechowywania naszych fizycznych, papierowych i metalowych pieniędzy służą nam fizyczne portfele, tak do przechowywania cyfrowych pieniędzy potrzebujemy cyfrowego portfela. Może on przybrać formę urządzenia sprzętowego, portfela internetowego lub oprogramowania desktopowego. Jeśli jesteś zainteresowany bitomatami, aplikacja mobilna lub internetowy portfel cyfrowy będzie prawdopodobnie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Wszystkie portfele posiadają „klucze”, często występujące w postaci znaków alfanumerycznych zabezpieczających trzymaną w portfelu kryptowalutę. W wielu przypadkach konieczne może okazać się zanotowanie klucza lub pobranie kodu QR.

Jak kupić Bitcoiny? Wystarczy, że włożysz gotówkę do bitomatu, a następnie podasz adres portfela Bitcoin, do którego chcesz ją wysłać. Załóżmy, że dysponujesz kwotą 100 dolarów, którą chcesz przeznaczyć na zakup BYTC. Urządzenie sprzeda ci równowartość 100 dolarów w Bitcoinach z portąceniem opłaty transakcyjnej, a po chwili otrzymasz potwierdzenie transakcji.

Sprzedaż Bitcoinów za pośrednictwem bitomatów również nie jest trudna – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na ekranie urządzenia. Uwaga – jeśli nie masz jeszcze konta u operatora bitomatu, będziesz musiał je utworzyć. Następnie, korzystając z jednego bitomatów powinieneś zalogować się na swoje konto, wskazać, ile Bitcoinów chcesz sprzedać i podać adres swohego portfela. Transakcja ta musi zostać zweryfikowana w sieci Bitcoin, czyli blockchainie. Gdy to nastąpi, otrzymasz powiadomienie i będziesz mógł wypłacić gotówkę.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że transakcje dokonywane za pośrednictwem bitomatów są anonimowe. Względna anonimowość kryptowaluty jest częścią jej atrakcyjności. Aby było jasne: wszystkie transakcje Bitcoin są rejestrowane w blockchainie, więc istnieje zapis każdej transakcji – jednak twoja tożsamość nie jest powiązana z tym zapisem.

Bitomaty są też bezpieczne – z racji tego, że przechowują stosunkowo niewielkie ilości gotówki, nie są częstym celem kradzieży. Ponadto większość operatorów tego typu urządzeń umieszcza je w dobrze widocznych miejscach, gdzie można łatwo obserwować aktywność wokół nich.