Kiedy przyjrzysz się bitomatowi, często zauważysz, że ma on przyklejony kod QR, który zachęca do pobrania konkretnego portfela kryptowalutowego.

W pierwszej kolejności powinieneś pobrać portfel, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, i postępować zgodnie z instrukcjami konfiguracji. Twój nowo utworzony portfel wygeneruje unikalny adres bitcoin, na który bankomat wyśle Twoje zakupione kryptowaluty po potwierdzeniu i zakończeniu transakcji.

Bitomaty mają być intuicyjnym doświadczeniem dla każdego, kto korzystał z bankomatu wcześniej, więc wszystko, co będziesz musiał zrobić, to po prostu postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Urządzenia mogą się nieco różnić w zależności od kraju i lokalizacji, a niektóre z nich mogą wymagać od Ciebie wypełnienia kroków KYC (know-your-customer) przed zezwoleniem na zakup. Minimalne i maksymalne kwoty zakupu również mogą się różnić.

Po skonfigurowaniu portfela i zlokalizowaniu adresu portfela dla transakcji przychodzących powinieneś wpisać kwotę, którą chcesz kupić i wprowadzić adres portfela kryptowalutowego. Zazwyczaj odbywa się to automatycznie poprzez zeskanowanie kodu QR na ekranie telefonu, a nie wpisanie go ręcznie (co może prowadzić do błędów i spowodować bezpowrotną utratę środków).

Zakończenie transakcji zajmuje zwykle około 10 minut, choć może też trwać nawet godzinę.

Co istotne, większość bitomatów nie przechowuje informacji KYC użytkowników, danych bankowych lub kluczy prywatnych.