Jak działają kryptowalutowe bankomaty i jak z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

Bitomaty umożliwiają wymianę bitcoina na gotówkę oraz zakup kryptowaluty za pieniądze fiducjarne. W większości bitomatów można zarówno kupić, jak i sprzedać kryptowaluty, ale istnieją również takie, które umożliwiają tylko ich zakup. Największą popularnością cieszą się jednak urządzenia umożliwiające transakcje obustronne.

Transakcje wykonywane za pośrednictwem bitomatów są anonimowe i nie wymagają podawania żadnych wrażliwych danych. W praktyce oznacza to, że nie jest konieczne użycie karty płatniczej, czy dowodu osobistego. Aby uzyskać kod potrzebny do potwierdzenia transakcji wystarczy tylko numer telefonu lub e-mail. Kolejną zaletą tego typu urządzeń jest ich szybkość. 

Aby dokonać zakupu lub sprzedaży bitcoinów należy posiadać wirtualny portfel kryptowalutowy oraz gotówkę w wybranej walucie, za które chcemy kupić kryptowalutę. Za pomocą telefonu skanujemy kod QR z aplikacji portfela lub wpisujemy kod ręcznie.