Istnieje wiele sposobów na zakup kryptowalut online, ale co zrobić, jeśli masz zapas gotówki, który chcesz natychmiast zamienić?

Możesz zdeponować gotówkę w lokalnym banku, zarejestrować się na giełdzie, przeprowadzić weryfikację tożsamości, zasilić konto, poczekać, aż pojawi się na giełdzie i dopiero wtedy dokonać wymiany. To jednak sporo czynności do wykonania, prawda? Czy nie byłoby wspaniale, gdyby istniał jakiś magiczny automat, który wydawałby Bitcoiny w zamian za Twoje fiatowe banknoty? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – taka maszyna nazywa się bitomatem i w tym poradniku opowiemy Ci, jak z niego korzystać.

W bitomacie Twoja gotówka jest wymieniana na Bitcoin, który jest wpłacany bezpośrednio do Twojego portfela Bitcoin. Często możliwe jest również zakupienie wybranych altcoinów, a niektóre urządzenia posiadają również opcję sprzedaży kryptowalut za gotówkę.

Chcesz wiedzieć, jak bezproblemowo kupić Bitcoiny? Po pierwsze musisz skonfigurować portfel, który będzie odbierał zakupione kryptowaluty. W aplikacji portfela będziemy musieli zlokalizować adres publiczny. Większość aplikacji wyświetli tę informację po stuknięciu w przycisk „Odbierz”. Na potrzeby tego przewodnika będziemy używać kodu QR. Jeśli używasz portfela, który obsługuje wiele kryptowalut, upewnij się, że masz adres publiczny odpowiadający walucie, którą będziesz kupować.

Następnie musimy zlokalizować bitomat, ponieważ będziemy musieli fizycznie z niego skorzystać. Załóżmy, że stoimy już przed urządzeniem, uzbrojeni w portfel mobilny w jednej ręce i garść gotówki w drugiej. Zanim zaczniesz naciskać przyciski, dobrze jest dobrze przyjrzeć się maszynie, aby zobaczyć, jak to wszystko działa. Wszystkie automaty będą się nieco różnić pod względem wyglądu, ale podstawowa funkcjonalność będzie taka sama.
Na ekranie wyświetlane są instrukcje, jak sfinalizować zakup lub sprzedaż Bitcoina. Podana jest aktualna cena, jaką bankomat oferuje za sprzedaż i kupno BTC. Na urządzeniu znajdują się teżgniazda do deponowania i zbierania pieniędzy fiat, drukarka paragonów i czytnik QR do wprowadzania adresu.

Używając ekranu dotykowego, wybierz opcję „Kup”. Zeskanuj adres odbiorczy Bitcoinów z Twojego portfela za pomocą czytnika QR bankomatu, aby poinformować urządzenie, gdzie ma wysłać zakupione Bitcoiny. Sprawdź, czy adres alfanumeryczny wyświetlany przez maszynę jest dokładnie taki sam, jak ten wyświetlany przez aplikację portfela. Włóż gotówkę do szczeliny depozytowej. Ustaw opłatę górniczą, którą chcesz zapłacić, aby transakcja została uwzględniona w bloku (uwaga: nie wszystkie bankomaty mają tę funkcję). Im wyższa opłata, tym szybciej zostanie ona potwierdzona. Sfinalizuj transakcję, akceptując zakup. Weź paragon w razie jakichkolwiek problemów.

W ten sposób transakcja zostanie przesłana do sieci Bitcoin i zakończy się dostarczeniem BTC do Twojego portfela. Zauważ, że Bitcoin nie pojawi się od razu w Twoim portfelu – najpierw musi zostać dodany do bloku. Ogólnie rzecz biorąc, wymaganych jest sześć potwierdzeń, zanim transakcja może być uznana za „ostateczną”. W przypadku sieci Bitcoin czas pojedynczego potwierdzenia jest rzędu dziesięciu minut.

Po dokonaniu zakupu możesz śledzić postęp transakcji, korzystając z eksploratora bloków Bitcoin z adresem odbiorcy lub identyfikatorem transakcji jako wyszukiwanymi hasłami. W zależności od aplikacji portfela, po 5-15 potwierdzeniach zobaczysz wpłatę w saldzie portfela. W ciągu pierwszej godziny powinno pojawić się co najmniej jedno potwierdzenie. Jeśli po kilku godzinach nie ma żadnego potwierdzenia, należy natychmiast skontaktować się z właścicielem bitomatu, aby sprawdzić, czy istnieje uzasadniony powód techniczny opóźnienia.