W przypadku, gdy chcemy wypłacić w gotówce nasze kryptowaluty, należy skorzystać z bitomatu.

Bitomat to urządzenie podobne do wpłatomatu lub bankomatu, za pośrednictwem którego można kupować i sprzedawać kryptowaluty. Działanie tego tybitomatu jest bardzo proste. Aby kupić bitcoiny, należy wybrać opcję „Kup Bitcoin”, następnie wybrać swój portfel cyfrowy oraz włożyć do bitomatu odpowiednią ilość pieniędzy. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i zatwierdzić transakcję.

W przypadku, gdy chcemy wymienić kryptowalutę na gotówkę, należy wybrać opcję „Sprzedaj Bitcoin”. Następnie podajemy kwotę sprzedaży i wybieramy metodę uwierzytelnienia transakcji, którą może być SMS lub e-mail. Kolejna czynność, którą należy wykonać, to wprowadzenie do bitomatu otrzymanego kodu. Bitomat poda numer portfela, na które należy wysłać sprzedane kryptowaluty – czynności tej można dokonać poprzez zeskanowanie kodu QR. Po uwierzytelnieniu transakcji można zabrać z urządzenia gotówkę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w niektórych bitomatach można kupować i sprzedawać tylko bitcoiny, ale w wielu z nich można wymieniać również inne kryptowaluty.