Jeżeli posiadamy kryptowaluty i zależy nam na ich wymianie na gotówkę, powinniśmy skorzystać z bitomatu.

Bitomat pod wieloma względami przypomina bankomat, w którym możemy zarówno kupować, jak i sprzedawać kryptowaluty. Jeżeli chcemy kupić bitcoiny, wybieramy odpowiednią opcję na ekranie urządzenia, podajemy adres swojego portfela i wkładamy do urządzenia odpowiednią ilość gotówki. Następnie należy zatwierdzić transakcję,

Sprzedaż kryptowalut jest nieco bardziej skomplikowanym procesem. Po wybraniu odpowiedniej opcji na ekranie urządzenia powinniśmy wpisać kwotę, za jaką chcemy sprzedać bitcoiny. Po jej potwierdzeniu wybieramy metodę uwierzytelnienia (e-mail lub SMS). Następnie wpisujemy w bitomacie otrzymany kod. Po pomyślnej weryfikacji bitomat poda nam numer portfela, na który trzeba wysłać sprzedawane bitcoiny. Najłatwiej jest to zrobić skanując kod QR. Następnie należy zaczekać na potwierdzenie operacji, ponownie wybrać opcję “Sprzedaj bitcoin” i użyć tego samego środka uwierzytelnienia – w tym momencie gotówka powinna zostać wypłacona.

Warto też podkreślić, że niektóre bitomaty obsługują wyłącznie portfele bitcoinowe, a inne również altcoiny, jak choćby Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), czy Dash (DASH)