Zarówno w Polsce, jak i na świecie pojawia się coraz więcej bitomatów, bankomatów bitcoin, bitcoin ATM, ale czy istnieją w ogóle jakieś kryptomaty?

Kryptomaty

Kryptomaty to nazwa (którą sam ukułem) opisująca typ bitomatu, bankomatu operującego nie tylko na bitcoinie, ale również na innych cyfrowych walutach.

Według danych Coin ATM Radar prawie, że wszystkie bankomaty działające na podstawie blockchaina na świecie to bitomaty (bankomaty obsługujące bitcoina).

Drugą najpopularniejszą kryptowalutą obsługiwaną przez bitomaty to zdecydowanie Bitcoin Cash (BCH). Urządzeń pozwalających na wymianę BCH, zarówno sprzedawać, jak i kupować jest ok. 2 tysięcy na całym globie.

Etheru (ETH; Ethereum) również nie mogło zabraknąć w światowych bitomatach. Takowych bankomatów znajdziemy ponad 3 tysiące.

Litecoin (LTC) wyprzeda nadto wyżej wspomniane krypto w świecie bitomatów, rzecz jasna z wyjątkiem BTC. Cyfrowe srebro znajdziemy w blisko 4 tysięcy bitomatów na świecie.

Innymi cyfrowymi walutami, których jest znacznie mniej, bo kilkaset-kilkadziesiąt, dostępnymi w bitomatach to dash, zcash (ZEC), monero (XMR).

Co ciekawe, dogecoina (DOGE) również obsługuje kilkadziesiąt bitomatów na świecie.