Bitomaty to urządzenia, które swoim wyglądem i sposobem działania przypominają współczesne bankomaty. Różnica polega jednak na tym, że transakcje są w nich dokonywane za pomocą kryptowalut.

Bitomat to urządzenie funkcjonujące pod nazwą Bitcoin ATM lub Cryptocurrency ATM (ATM oznacza automated teller machine, czyli po prostu bankomat). Działają przez 24 godziny na dobę i umożliwiają sprzedaż oraz zakup bitcoinów (a także innych kryptowalut w zależności od tego jakie kryptowaluty są dostępne w danym bitomacie) w sposób praktycznie anonimowy. Najniższa kwota wymiany w bitomatach w Polsce to 100 złotych – limitem, który należy brać pod uwagę przy wypłatach jest liczba banknotów w danym bitomacie.

Pierwszy na świecie bitomat należał do spółki Robocoin został uruchomiony w 2013 roku w kanadyjskim mieście Vancouver w kawiarni Waves. Obecnie bitomaty najczęściej można spotkać w pasażach i centrach handlowych. Ilość maszyn, w których można wypłacać bitcoiny, sukcesywnie rośnie. Bez wątpienia jest to jeden z wyznaczników wskazujących na dużą popularność tej wirtualnej waluty. Najwięcej bitomatów na chwilę obecną znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli chcemy kupić kryptowalutę w bitomacie najpierw należy wybrać opcję zakupu. Następnie za pomocą kamery wbudowanej w bitomat skanujemy adres w postaci kodu QR naszego portfela. Wpisujemy kwotę którą chcemy kupić, a następnie wkładamy gotówkę. Dajmy maszynie jakiś czas na przetworzenie transakcji – po tym czasie sprawdźmy portfel bitcoin czy transakcja została zweryfikowana.

Sprzedaż kryptowalut na poszczególnych maszynach może przebiegać w różny sposób. Zależy to od konkretnego urządzenia i zainstalowanego na niej systemu. Każdy bitomat posiadają duży i czytelny ekran, za pomocą którego można wprowadzać polecenia. Większość bitomatów jest bardzo intuicyjna – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Najlepszą rekomendacją dla bitomatów jest mała liczba krytycznych uwag na temat sposobu ich funkcjonowania. Dziś z tego typu urządzeń korzystają ludzie na całym świecie – to najlepszy dowód, że bitomaty gwarantują oczekiwany poziom bezpieczeństwa.